Изворите тврдат дека голем број на обвинители дури и ги изнесувале аудио бомбите и си ги носеле дома за, како што објаснувале, во мирна атмосфера да работат на нив.

Објавил: Сара Фемина | 25 септември, 2019 15:22

ПУКНА НОВА БОМБА- СЈО ВО КАЛ ДО ГУША „Обвинители изнесувале аудио бомби ги носеле дома во мирна атмосфера да работат на нив„

Фото/Текст извор: ©канал 5

Во СЈО со години со дозвола на шефицата Катица Јанева, се работело речиси без да се запазат безбедносните протоколи, тврдат за Канал 5 извори во институцијата.

Според безбедносниот правилник на СЈО, секој обвинител или истражител, кој имал потреба да подигне одреден доказ, пишан или особено аудио доказ од т.н. бомба, задолжително морал да пополни и архивира формулар на кој ќе биде назначено името на лицето кое го подига доказот, како и денот и часот на ова дејание, но имало многу случаи во кои ова не се почитувало.

Вработените во СЈО едноставно во секој момент можеле да ги преслушуваат бомбите од било кој компјутер, пишува Канал 5.

Истата процедура морала да биде запазена и кога се враќал доказот во депото односно архивата на СЈО. Информацијата на нашите извори вели дека оваа операција не се почитувала, односно за многу од материјалите не постои пишан траг кој и кога подигнал бомби за одреден предмет.
Дополнително, безбедносниот протокол предвидувал забрана за вмрежување на компјутерите во СЈО, пред се за да се избегне протекување на бомбите, истовремено вработените неовластено да вршат увид во работата на своите колеги.

Но и оваа безбедносна мерка воопшто не била почитувана, односно само мал број на компјутери не биле вмрежени, како што е оној во архивата.
Изворите тврдат дека голем број на обвинители дури и ги изнесувале аудио бомбите и си ги носеле дома за како што објаснувале, во мирна атмосфера да работат на нив.
На крај, во моментот кога беше детонирана аферата Рекет, лично Катица Јанева барала да се бришат форензички голем дел од компјутерите, што веќе е и познато на јавноста..
Но Јанева, според нашите извори не застанала тука.. Барала со помош на антидатирање, да се подготват приемни формулари, за наводна запазеност на безбедносниот протокол, при што сите вклучени обвинители и истражители, требале да се потпишат и лажно да потврдат дека во 2015, 2016 земале документи и аудуо “бомби” за обработка, што претставува сериозно кривично дело. Нашите извори тврдат дека само екстремно мал број на вработени се согласиле на ова, додека поголемиот дел одбиле.

Канал 5 контактираше со прес службата и дел од поранешните обвинители во СЈО. Тие тврдат дека лично Катица Јанева ги делела бомбите по претходно направен распоред по обвинители и истражители, но уверуваат дека можностите за злоупотреби биле речиси невозможни.. Потврдуваат дека компјутерите биле вмрежени, но достапни биле само материјалните докази, но не и бомбите кои се чувале под посебен режим..

Од СЈО официјално остануваат на ставот дека се почитувале безбедносните протоколи, но засега нема начин како да се утврди вистината, со оглед дека станува збор за податоци недостапни за медиумите.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Договорите се склучени со лицето Никола Спасов, кој e син наЃорѓи Спасов, поранешен министер за правда, пратеник и генерален-секретар на СДСМ во времето на најцрнитетранзициски денови. Инаку, Ѓорѓи Спасов е основач на АгенцијаРејтинг.

Зделките на Богоев со агенцијата на Спасов немаат крај

Со нарачани лајкови во штабовите, градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев,...

Од извршената контрола е утврдено дека во објектот се врши дејност после 18.00 часот, спротивно на мерките за спречување на пандемијата со ковид-19.

Претреси во Охрид, затворен угостителски објект, сопственикот заработи две кривични пријави

На 16.01.2021 во 01.30 часот од страна на Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за...

Вицепремиерот Битиќи, во своето излагање посочи дека причината и приоритетот поради кои се основани јавните претпријатија е обезбедување на услуги за граѓаните.

Вицепремиерот Битиќи: Намерата на Владата е да имаме ефикасни и ефективни јавни претпријатија

Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација...