Вкупната процената вредност на проектот е околу 1,3 милиони евра и за негова реализација планирано е да се обезбедат средства од алтернативни извори на финансирање,

Објавил: Сара Фемина | 18 април, 2019 18:33

Кандидатот од СДСМ преку “ФОТОШОП” манипулација до градоначалник на Охрид !

Фото/Текст извор: ©онлине магзин

Кандидатот за градоначалник од Охрид, Константин Георгиевски денеска го презентира проектот за реконструкција на градскиот кеј, Кејот „Македонија”.

Константин Георгиевски, кандидатот за градоначалник денеска го презентира проектот за реконструкцијата на градскиот кеј. Тој на денешната прес конференција рече дека со својата природна местоположба, Охридското езеро е една од главните атракции, најфреквентните и најпосакувани места за Охриѓани и за туристите.

Оттука се наметнува потребата од реализација на нов Проектот за реконструкција на кејот, како една од најважните туристички зони во градот, истакна на денешната прес конференција кандидатот за градоначалник од СДСМ, Константин Георгиески.

Тој рече дека веќе има изготвено Проект за реконструкција, а издадено е и одобрение за градба и изработена е Студија оценка на влијанието врз животната средина и социјалните аспекти од реконструкцијата.

Георгиевски изјави дека вкупната вредност на проектот е околу 13 милиони евра и за негова реализација планирано е да се обезбедат средства од алтернативи извори на финансирање како што се фондови или програми кои поддржуваат развој на туристичката инфраструктура. Кандидатот за градоначалник рече дека со реконструкцијата е предвидено да се опфати должина од 992 метри квадратни на крајбрежниот дел во градската зона.

Георгиевски потенцира дека целта со овој проект е Охрид да добие јавни површини со современ лик, достојни за еден туристички и културен центар.

Кандидатот за градоначалник на Охрид, Константин Георгиевски преку “фотошоп„ денеска го презентира проектот за реконструкција на градскиот кеј во Охрид. Проектот предвидува и декоративни зидчиња од бетон обложени со камени плочки, врз кои ќе бидат поставени дрвени клупи.

Ние ги разбираме приоритетните потреби на заедницата, ги слушаме барањата на граѓаните и континуирано работиме на подобрување на условите за живеење, рече Георгиески. Во минатото имало неколку активности за реконструкција и уредување на просторот на кејот, но со текот на изминатите години шеталиштето е многу амортизирано, а бетонот на постојната конструкција на крајбрежниот ѕид во најголем дел е еродиран и оштетен.

„Во рамки на реконструкцијата ќе биде изведена заштитна потпорна конструкција, а предвидено е отстранување на постоечките бекатон плочки и поставување на слој од полупропусен цемент, врз кој ќе бидат поставени гранитни плочи. 

Исто така ќе биде поставена и нова урбана опрема како што се држачи за велосипеди, корпи за отпадоци, клупи, скали за пристап до водата, нови канделабри за осветлување, а ќе биде изведено и соодветно хортикултурно уредување„ рече Георгиевски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од нив, 1.899 гласачи се од 13-те казненопоправни установи каде гласачките места беа отворени утрово во 7 часот, а каде гласањето ќе трае до 19 часот.

ДИК: Правото на глас денеска може да го искористат 10.653 гласачи

На денот пред локалните избори, денеска своето право на глас можат да го остварат вкупно...

Изградбата на Фотонапонската електрана„Осломеј“, е почеток на иницијативата со која значително ќе се зголеми производството на електрична енергија од обновливи извори, особено од сонцето, и првите киловати електрична енергија од фотоволтаичната електрана од 10 мегавати, инсталирана на површина на сегашната Термоелектрана „Осломеј“, се очекуваат да протечат во наредните неколку месеци.

Заев: ФЕЦ „Осломеј“ ќе биде запаметена како прва енергетска транзиција на електрана на јаглен во капацитет за чиста енергија во регионот

Претседателот на Владата на Зоран Заев, во придружба на раководството на „Електрани...

Ако и по вториот круг од кои било причини не се изврши избор на градоначалник, изборната комисија во рок од 15 дена од завршувањето на изборите ја известува Владата.

Кој ќе биде избран во првиот круг, а кој оди во втор

Во земјава утре се одржуваат Локалните избори 2021 на кои за градоначалничката функција...

Министерот за економија Крешник Бектеши уверува дека состојбата будно се следи и се прават напори цената и по Нова Година да остане на исто ниво.

Струјата ќе поскапи по Нова година, но засега никој не знае за колку

Поскапа струја догодина ќе има, но за колку не знае никој. Надлежните сепак тврдат дека...