"Ова обвинителство ќе биде во хиерахија и субординација кон државното јавно обвинителство".

Објавил: Рејхан Бајрами | 19 јули, 2019 21:52

КАРАКАМИШЕВА: Денес Заев им стави крст на уставните судии кои 4 год не најдоа ХРАБРОСТ да го зачуваат Уставот!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Премиерот, Зоран Заев, денеска на пладне соопшти дека пред Собранието ќе предложи нов Закон за јавно обвинителство, кое ќе ја дефинира трансформацијата на Специјалното јавно обвинителство. После неговата изјава на социјалните мрежи, остро реагираше професорката по уставно право, Тања Каракамишева.

На денешната прес конференција премиерот Зоран Заев соопшти дека новото обвинителство ќе работи во рамки на Републичкото јавно обвинителство, односно дека ќе биде во хиерахија и субординација кон државното јавно обвинителство.

На пресот премиерот рече дека новото име на СЈО ќе биде Јавно обвинителство за организиран криминал и висока корупција, а за шефица ја предлага обвинителката Вилма Рускоска.

Веднаш после неговата изјава на социјалните мрежи реагираше професорката Каракамишева, во која вели дека ова обвинителство ќе биде во хиерахија и субординација кон државното јавно обвинителство.

Каракамишева напиша дека денес Заев им стави крст на уставните судии кои 4 години, не најдоа ХРАБРОСТ да го зачуваат Уставот и да го поништат Законот за СЈО како неуставен!

“Ова обвинителство ќе биде во хиерахија и субординација кон државното јавно обвинителство”.
Денес Заев им стави крст на уставните судии кои 4 год. не најдоа ХРАБРОСТ да го зачуваат Уставот и да го поништат Законот за СЈО како неуставен!
ЗАТОА СМЕ НА ДНОТО!
ПОЛИТИКАТА ГО КОМАНДА ПРАВОТО!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Тој понатаму продолжува дека полусрамежливото кажување дека БАНУ не е во право, нема да спречи вакви или други тендеции.

Мицкоски до Заев: Да го заштитиме македонскиот јазик, виткањето кичма ништо добро не донесе на Македонија

Ја следам онаа дебата каде Зоран Заев со полуплашлив тон ќе каже дека допрва ќе одлучуваат,...

По повод интервјуто на Рената Десковска за ТВ 21, ја повикувам да каже барем една фирма која сум ја преземал со изнуда или без изнуда или на било каков начин, пред да го спомнува моето име.

Азилантот Груевски не издржа повторно со статус на фејсбук, овој пат удри по Десковска!

Никола Груевски поранешен лидер на ВМРО ДПМНЕ и долгогодишен премиер на Република...

На тој карван мислам.Тој карван, замина!, вака го започнува својот Фејсбук статус актерот Владо Јовановски кој беше во притвор повеќе од два месеци поради настаните на 27ми април.

Јовановски: „Додека ние лаеме, кој кого и за колку сакал да го е*е, отиде карванот!“

Додека ние лаеме, кој кого и за колку сакал да го е**, отиде карванот…! Да се разбереме,...

Не остана рамнодушен ниту лидерот на ВМОР- ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој на својот Фејсбук провил напиша дека Македонскиот јазик постои а сите негации на него се дело на власта во Македонија која како што вели лесно тргува со најскапите работи на нашата земја.

Мицкоски: Македонскиот јазик постои, тој е посебен и им припаѓа на Македонците

По вчерашата скандалозна одлука на Бугарската академија која спори со МАНУ дека македонскиот...