Северна не ја бива поради вас, корумпирани политичари и рекетари!

Објавил: Перо Милчин | 16 септември, 2019 15:31

КАРАКАМИШЕВА ДО ДИМИТРОВ: “Немој да се криеш позади патриотите и позитивните националисти”

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, изјавува за големите ризици кои и се закануваат на Република Македонија доколку ЕУ, не додели датум за старт на преговори во октомври.

Димитров вели дека без датум во октомври се дава шанса на националистите, популистите и евроскептиците.

„Ако немаме перспектива, а тоа е влогот во октомври, ќе ослабнеме, а скептиците, националистички сили и популистите ќе се зајакнат, тоа ќе им помогне на оние кои се сомневаат во европскиот проект, таа стратешка ориентација, додека позитивна одлука ќе ни помогне да кажеме дека работите се во наши раце“, изјави Димитров во интервју за Агенција Европа.

Професорката по уставно право, Тања Каракамишева реагираше на социјалните мрежи после изјавата на Димитров, во која му посочи да не се крие позади патриотите и позитивните националисти, бидејќи ЕУ знае точно со кого си има работа.

Плашење на народ со мечки?!
Никола, не се криј позади патриотите и позитивните националисти.
ЕУ точно знае со кого си има работа.
Кажете ја вистината со вистински зборови – Северна не ја бива поради вас, корумпирани политичари и рекетари!

Во случај Македонија да не добие зелено светло овој пат, по четиринаесет години кандидатски статус, министерот вели:

„Нема да биде лесно за мене, како министер, да се вратам дома после октомври и да речам дека ќе одлучуваат идната година, потребно ни е политичко гориво за да продолжиме да одиме напред.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Меркел по самитот на лидерите на ЕУ во Брисел рече дека не е тајна оти за време на расправата за проширување, Франција, Холандија и Данска имале резерви кон натамошните чекори на Скопје и Тирана.

Меркел жали дека немало консензус за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало...

На лидерската средба, како што соопштија од кабинетот на претседателот, се поканети претседателот на СДСМ Зоран Заев, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, претседателот на ДУИ Али Ахмети претседателот на Алијанса за Албанците Зиадин Села, претседателот на Алтернатива Африм Гаши и претседателот на Движење Беса Билал Каса

ПЕНДАРОВСКИ ИСПРАТИ ПОРАКА ДО НАЦИЈАТА: Време е да се обединиме – претседателот закажа лидерска во недела

Лидерска средба на иницијатива на претседателот Стедво Пендаровски, на која ќе присустуваат...

Доколку биде направена таква грешка тогаш не треба да се лутиме за проблемите што ќе настанат – што ќе има џихадисти, влијанија од Русија, Турција или Кина.

БОРИСОВ: „Би се направила историска грешка ако ЕУ ги одбие Македонија и Албанија„

Република Македонија и Албанија треба веднаш да добијат датум за преговори. Би се направила...

Инаку непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на преговорите, кое ќе биде една од точките на Самитот, јавува дописникот на МИА.

Дописничката на МИА напиша: Македонските лидери да сфатат дека за Македонија нема место во ЕУ

Дописничката на државната МИА, внука на Борјан Јовановски, Тања Милевска апелира до...