Катица е лекција за сите послушници на власта.

Објавил: Перо Милчин | 24 јули, 2019 7:16

КАРАКАМИШЕВА: “Катица Јанева од “ИНСТИТУЦИЈА” постана крпа за бришење под„

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Премиерот Зоран Заев пред неколку месеци сметаше дека поставеноста законска уреденост на Специјалното јавно обвинителство беше добра и дека неговата инкорпорирање во редовното обвинителство ќе значи дека ќе ја гони и сегашната власт.

На прашањето дали беше подготвен да ја смени Катица Јанева, тој одговараше дека тоа не можело да се случи во никој случај, бидејќи тоа за него било институционално прашање, од причина што навистина Катица Јанева и нејзиниот тим на обвинители, истражители и сите што работат беа во едно многу тешко време трошката надеж на враќање на правната држава, која почна да се враќа во Македонија, велеше премиерот Зоран Заев.

На овие зборови на социјалните мрежи го потсети професорката по уставно право, Тања Каракамишева, во која како што вели дека Катица од институција, како што ја нарече премиерот постана крпа за бришење под!

Како од “институција” се станува крпа за бришење под?
Се сеќавате на изјавата на Катица дадена пред 3 години дека “не ги признава институциите на системот” и дека само таа е легитимна во државата?
Катица е лекција за сите послушници на власта.
Одлична лекција за Вилма!

Пред неколку денови премиерот Заев, изгледа се премисли за кажаното и во една од неговите изјави за случајот „Рекет„ рече дека законот мора подеднакво да важи за сите без разлика за кој се работи. 

Законот мора подеднакво да важи за сите без разлика за кој се работи. Во случајот веќе има двајца осомничени, а како што слушнав од медиумите е конфискуван и телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за да утврдат дали постои конекција меѓу неа и првоосомничениот. Поради тоа што се работи за високо позиционирана личност тоа дава мотив за секаков вид политичкки шпекулации. Според мене, Јавното обвинителство треба да каже дали таа е злоупотребена во целиот овој процес или инволвирана во овој процес.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Николоски во еден момент го запраша министерот за надворешни работи, Никола Димитров која беше целта на промената на името ако после речиси две години Македонија се уште нема добиено датум за преговори со Европската Унија.

Николоски до Димитров: Го променивте името за да влеземе во ЕУ и Нато, зошто се уште нема датум за преговори ?

Александар Николоски, потпретседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, вечерва е гостин...

Според Беговиќ, проблемот со нападите е рецидив од некоректните политики на претходната власт која водеше жестока кампања, облепувајќи ги болниците со „Не примам мито“ и праќајки ги извонредните доктори на еудкација, со што ја понижи и маргинализира лекарската фела. Но, сегашниот министер, не направи ништо за да го излечи рецидивот.

Беговиќ мора да има ефикасен систем за заштита – да има обезбедување и видео надзор во сите здравствени установи

Да се воспостави ефикасен систем за заштита на лекарите (физичко обезбедување и видео...

Во однос на ебзбедноста во училиштето и јас како одговорно лице на оваа инстисуција ги превземаме сите потребни мерки, спортксата сала беше реновирана пред десетина години, но лошата изведба довело до распаѓање на истата.

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски” во Лисиче – родителите револтирани не сакаат да ги пушаат своите деца на настава

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски“ во населбата Лисиче во субстандардни...

Тие според СЈО, нанеле штета на државниот буџет од најмалку 155.117.172 евра и за истиот износ на компанијата изведувач и овозможиле да се стекне со имотна корист.

Делото застарува – Груевски нема да одговара за „Траекторија“

Адвокатот Јанаки Митровски во емисијата 10 минути изјави дека делото за кое поранешниот...