Тој прашува, ако Македонците утре се наречат марсовци, дали и Цар Самоил ќе биде од Марс?

Објавил: Сара Фемина | 13 декември, 2020 13:16

КАРАКАЧАНОВ: МАКЕДОНЦИТЕ МОЖЕ ДА СЕ НАРЕЧАТ МАРСОВЦИ, ДАЛИ И ЦАР САМОИЛ ЌЕ БИДЕ ОД МАРС?

Фото/Текст извор: ©24.мк/магазин.мк

Бугарија е земја која секогаш и помагала на Македонија, ние први ги признавме, финансиски помагавме, помагавме и воено за време на југословенското ембарго, очекувавме колегијален став, а добивме игри зад сцената„ изјави за БНТ вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов.

Според него, бугарското „НЕ“ на преговори на ЕУ со Македонија сепак не е конечно.

Каракачанов истакнува и дека историјата е точна наука и за неа не треба да се има, како што вели тој, повеќеслоен став, пренесе 24.мк!

Тој прашува, ако Македонците утре се наречат марсовци, дали и Цар Самоил ќе биде од Марс?

Бугарскиот вицепремиер даде и свое мислење за преименувањето на Денот на словенските просветители, вели дека азбуката е создадена во бугарските земји, во земјите на бугарските кралеви и дека Бугарија им ја дала на другите Словени.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

– Се дозволува организирање и одржување на семинари, обуки, курсеви, состаноци, работилници, конференции и слично, во затворениот дел на објектите до 50% исполнетост од капацитетот на просторот.

Владата дозволи свадби на затворено, а од 15 ноември за влез ќе се бараат две дози вакцина

Владата на Македонија на вчерашната редовна 115-та седница, согласно моменталната епидемиолошка...

Членот на ДИК, Кренар Лога не се согласува со ваквата одлука и истата ја нарекува незаконска. За ова писмено ги известил и останатите членови, пренесе Алсат.

ДИК го смени Упатството и ќе признава за важечки и ливчиња без печат

ДИК на денешната седница го смени Упатството за важечки и неважечки ливчиња и сега...

Зошто АД МЕПСО не ја активирал ТЕЦ Неготино која е резерва за вакви случаеви на криза, а според законот е под негова надлежност и за тоа има финансиски издатоци спрема ТЕЦ Неготино како ладна резерва?

Куштрим Рамадани и Васко Ковачески мора да понесат одговорност за енергетската криза

Уште минатата година, Левица предупредуваше дека со ваква лоша кадровска политика...

Мицкоски посочи дека на СДСМ и на ДУИ им пречи коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ со Алијанса и Алтернатива. Граѓаните сакаат коалиции со коишто ќе им се покаже иднината, а не да ги враќаат во минатото.

Со Села направивме коалиција за создавање иднина

„Не е поентата да се занимавате со политика и да делите. Поентата е да се занимавате...