– Оние што се Бугари се Бугари, оние што се чувствуваа како Македонци, ги поделија на словенско-македонци и антички Македонци.

Објавил: Едмонд Бекири | 8 мај, 2020 11:14

Каракачанов му одговори на Димоски: Не добивате ништо со вакви ШИЗОФРЕНИ РЕАКЦИИ- губите!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Точно е, во Бугарија живеат повеќе Македонци, отколку во самата Македонија, вели бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана во интервју за „Това е България” на бугарското Радио „Фокус“, после отвореното писмо што го поттикна Илија Димовски од ВМРО – ДПМНЕ. 

Трагедиите низ историјата го однеле Македонецот насекаде низ светот, но најмногу низ Бугарија. Ние тоа го знаеме и го почитуваме, иако најголем дел од тие преселби и не биле на драга желба на преселниците, но биле пропратени со масовни акции за демакедонизација, во што морате да признаете Бугарија била поуспешна од Србија и од Грција, велеше Илија Димовски од ВМРО ДПМНЕ во отворено писмо кој го упати до вицепремиерот Красимир Каракачанов и европратеникот Андреј Ковачев.

Новинарот на бугарски „Фокус“ вели дека претседателот на групата за соработка меѓу парламентите на Македонија и Бугарија, Илија Димовски направил скандалозно читање на бугарската историја, а на тоа Каракачанов одговара:

Димоски вели дека Бугарија даде премногу жртви низ историјата, а не доби ништо, освен што одработи за Атина и нејзините големодржавни стратегии. Според Букурешкиот договор, Бугарија одамна се откажа од територијата на егејска Македонија, што Република Македонија во историско-културна смисла, за жал, пак скоро го направи со Преспанскиот договор, пишува Димоски.

– Па, ова е дел од друга кампања. Пред неколку дена, поранешниот премиер Груевски напиша широко толкување на приказната на интернет, а јас одговорив со аргументи. Факти пред кои, како што велат, боговите молчат. И тоа не беше објавено од ниту еден македонски сајт, ниту од еден македонски медиум. Но, бројот на читања на овој мој коментар, кој беше на 5-6 страници, беше над 36 илјади луѓе во Македонија на 2 мај.

Очигледно, оваа тема предизвикува дебати, иритација. Очигледно ги запалив сериозно, но на крајот, вистината се раѓа во дебатата. Тие не добиваат ништо со вакви шизофрени реакции. Тие губат.

Сепак, јасно е дека оваа политика на политичарите во Македонија во последните 30 години, бидејќи Македонија е независна држава, оваа политика на наметнување на овој вештачки идентитет со нов македонски идентитет, со фалсификати на бугарската историја не води до ништо добро. Напротив, тоа го дели општеството понатаму – вели Каракачанов.

За време на комунизмот, кога Тито ја наметна идејата за македонска нација, луѓето беа поделени на Бугари и Македонци, но не го оспоруваа нивното словенско потекло, словенски јазик и култура, тоа беше партијата на Груевски ДПМНЕ што дополнително го подели народот.

– Оние што се Бугари се Бугари, оние што се чувствуваа како Македонци, ги поделија на словенско-македонци и антички Македонци. И гледаме дека резултатите од оваа политика се катастрофални. Македонското население, така да се каже, опаѓа, албанските фактори, добиваат сè поголема доминација.

Дури и Уставот на Македонија е сменет неколку пати, а според сегашниот Устав е невозможно да се формира влада без во неа учествува една од албанските партии – вели Каракачанов.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Историја

Во врска со моменталната ситуација со македонско - бугарските односи премиерот Заев истакна дека непринципиелната позиција на Бугарија спречи овозможување на првата меѓувладина конференција со ЕУ со што требаше да биде означен почетокот на преговорите.

ЗАЕВ: Нема да преговарам за тоа дека сме Македонци кои зборуваат македонски јазик

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев вчера учествуваше на...

Читам дека во денешна Македонија има лекари кои не знаат латински. Мртов јазик, нели? Не знам како е со правниците, но и во правото, не само Римското право, без познавање на латинскиот не се може.

МИЛЧИН: Државата исчезнува од ден на ден- во Собранието се тргува и на ситно и на ангро

И ДЕНЕС ИСТОРИЈАТА Е УЧИТЕЛКА НА ЖИВОТОТ! Повозрасните граѓани веројатно ја паметат...