Омилениот министер на Борисов и колега на Шекеринска смета дека сме нација измислени од Коминтерната во 1932-ра година

Објавил: Мирко Бачиќ | 14 август, 2018 7:27

Каракачанов на ниво на Заев: “Македонската нација е формирана во 30-тите години на минатиот век”

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов застана во одбрана на европратеникот од бугарските конзервативци Ангел Џамбаски и при тоа повторно истакна дека македонската нација е формирана во 30-тите години на минатиот век.

Џамбаски навлезе во политички препукувања со Бугарската социјалистичка партија откако изјави дека дека сите бугарски социјалисти се за стрелање.

Претседателката на БСП Корнелија Нинова испрати протестно писмо до претседателот на Европскиот парламент повикувајќи го да се огради од изјавите на бугарскиот европратеник.

Каракачанов пак и порача дека таа и нејзината партија треба да му се извинат на народот во Бугарија за колосалното како што рече предавство.

“Се додека Нинова и нејзините сопартијци не им се извинат на бугарските граѓани за нивното колосално предавство и создавањето на македонската нација какви глупости и да збори за темата Македонија за мене немаат никакво значење.” – рече Каракачанов.

Тој додаде на тоа дека Бугарската комунистичка партија извршила предавство со тоа насилно го принудувала населението во Благоевград да се декларира како македонско.

“Тие историски факти Џамбаски ги нарече национално предавство и рече дека оние кои го сториле тоа заслужуваат да бидат стрелани. Тој зборуваше за луѓе кои не се повеќе меѓу живите. Џамбаски е целосно во право бидејќи македонската нација беше измислена за време на Коминтерната во 1932 година.” – рече Каракачанов.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Аеросолите се ослободуваат дури и кога едно лице без симптоми издишува, разговара или пее, според д-р Мар и повеќе од 200 други експерти, кои ги наведоа доказите во отворено писмо до Светската здравствена организација“.

Д-р Даниловски: Вирусот се пренесува и преку воздух – вака да се заштитите од вирус што лебди

Истакнатиот епидемиолог проф. Д-р Драган Данаиловски на својот Фејсбук профил се огласи...

Според протоколот за гласање најпрвин полицијата на влезната врата од гласачкото место бара гласачите да стават заштитна маска.

Симулација на безбедно гласање во пресрет на изборите на 15 јули

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска присуствуваше на симулацијата на гласачкиот...

На тоа Тачи вели дека всушност неговата изјава била извртена, односно суштината на неговата изјава била дека всушност Али Ахмети кој важи за политичар кој е подготвен на тенции, би можел да предизвика и војна доколку во Собранието нема Албански пратеници.

Тачи: Погрешно сум интерпретиран, не реков дека ќе има војна доколку нема Албанци во новата Влада

Во интервју на „Слободен печат“, лидерот на ДПА, Мендух Тачи,  ја објаснува изјавата...

Инаку денеска Комисијата за заразни болести на состанок утрово донела одлука од утре за влез во земјава да биде задолжителен ПЦР тест. Одлуката на Комисијата ја објави и министерот за здравство на фејсбук.

Филипче: Нема потреба од враќање на полицискиот час!

На денешната прес конференција министерот за здравство Венко Филипче, истакна дека...