Бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов во своето денешно телевизиско интервју вели дека Бугарија ќе продолжи да ги штити своите национални интереси и покрај тоа што, како што рече, постојат надворешни фактори кои се обидуваат да го разубедат бугарскиот државен врв да ја тргне блокадата за Македонија.

Објавил: Стојче Бушин | 30 ноември, 2020 6:14

Каракачанов: Со кого да правиме компромис – со оние кои ги уништуваа бугарските споменици и ги расфрлаа коските на нашите херои?

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Бугарија ќе продолжи да ги штити своите национални интереси и на крајот на денот ние сме во ЕУ, а не Македонија, повтори бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачнов во телевизиско интервју.

Бугарија има свои национални интереси и треба да ги штити како тоа што го прават и други членки како Германија, Полска, Унгарија вели бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов во интервју за бугарска телевизија „Нова“, прашан за тоа како на европските партнери им ги објаснил мотивите на Бугарија за ставање вето за Македонија.

„На крајот на краиштата Бугарија е членка на ЕУ, а не Македонија и нашите колеги треба да ги имаат предвид ставовите на државите-членки, а не државите-кандидатки. Го објаснив тоа на културен начин со аргументи и факти. Не мислам дека не сме разбрани од страна на европските партнери. Бугарија никогаш не давала безрезервна поддршка. Ние кажавме дека ако Договорот не се почитува, нема влез во ЕУ“, вели Каракачанов.

– Не можам да кажам дека имаме притисок за да го смениме мислењето, но ќе кажам дека има надворешни фактори што не разубедуваат, иако мене лично не. Не верувам дека ниту Борисов ќе ја свие опашката, заклучи Каракачанов.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Македонците се разединети и сите ние, политичарите, но и сите партии, имаат учинок и одговорност за тоа. ВМРО има зад себе историски пропуштени шанси, поделби, расколи, но се случувале и обединувања.

Тодоров: Мицкоски не само што е пречка за обединување на ВМРО, туку е пречка и за обединување на нашиот народ

Поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се обрати до членството на ВМРО-ДПМНЕ...

„Актуелен беше Клиничкиот центар. Тоа е проект за еднаш во 100 години. Вреден е 500 милиони евра според физибилити студијата од 2014 година од времето на ВМРО-ДПМНЕ.

Заев: Понудив опозицијата да има институционална контрола врз реализацијата на новиот Клинички центар, тие со 2.000 амандмани го блокираа законот

„Јас сум да постигнеме консензус. За 10%, за 20%, за 30% од прашањата. Тоа ќе ја забрза брзината...

Според податоците, станува збор за група за која полицијата подолго време работи на разбивање на ланецот наркотици.

Голема акција на МВР во Гевгелија, запленета голема количина на дрога

Во Гевгелија во тек е акција за сузбивање на нелегална трговија со дрога. Неофицијално...