Точно, тоа се случи. Шведска ги охрабруваше луѓето да работат од дома, ги отстрануваше универзитетските курсеви и забрануваше состаноци на повеќе од 50 лица, но во спротивно им веруваше на своите граѓани да користат здрав разум.

Објавил: Катерина Крстиќ | 15 септември, 2020 20:45

КАРАНТИНОТ Е КОНТРАПРОДУКТИВЕН: Уште една лекција од Шведска!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Vašington Egzaminer

Знаете кој не е загрижен за вториот бран на КОВИД-19? Шведска. Цврстото скандинавско кралство штотуку спроведе рекорден број тестови на КОВИД-19 и откри позитивна стапка од само 1,2%, најниска од почетокот на пандемијата.

Бидејќи стапката на заболување во Шведска паѓа под Норвешка и Данска, и оние кои ја критикуваа Шведска и ги поминаа април и мај беснеејќи против она што Вашингтон пост го нарече „експеримент со националниот шовинизам“ и предвидувајќи колосална смрт, одеднаш замолкнаа.

„Шведска која беше една од најинфицираните земји во Европа стана една од земјите со најмалку заразени во Европа, додека многу други земји забележаа прилично драматично зголемување на заболени со коронавирус“, рече Андерс Тегнел, државен епидемиолог.

Властите проценија дека, бидејќи болниците можат да се справат со тоа, нема потреба да купуваат време со наредба на луѓето да останат во карантин.

Со ова Шведска на крајот на краиштата, е доказ дека државата може да го содржи коронавирусот без да ги лишува децата од образованието, да акумулира заостанати здравствени услови кои не се резултат на коронавирусот или да го остави кратерот за пушење таму каде што беше економијата некогаш.

Поентата не е дека карантинот воопшто не постигна ништо. Очигледно е дека ако ја ограничите целата популација, ќе го забавите ширењето на КОВИД-19 (и, навистина, на други болести кои се пренесуваат преку човечки контакт). Поентата е дека карантините беа непропорционални и траеја предолго.

Новата студија на економистите од Универзитетот во Чикаго, Принстон и Лондонската школа за економија покажа дека може да се оправда карантинот за помалку од два месеци: економските трошоци се ограничени и времето може да се искористи за градење на здравствени капацитети. „После тоа“, вели професорот Грег Каплан, еден од авторите, „сè што правите е да го одложите вториот бран, па ако не можете да ги држите луѓето затворени сè додека не пристигне вакцината, маргиналните придобивки ќе бидат сè помалку“.

Неверојатно е колку коментатори одбиваат да ја разберат оваа поента. Ако ја порамните кривата, нема да ја намалите површината под кривата. Некои земји одлучија да ги одржуваат работите подолго од другите. Но, во отсуство на лек или вакцина, конечниот број на смртни случаи нема да се разликува многу.

Ова не значи дека ќе биде со ист ефект кај различни народи. Сите видови фактори можат да влијаат на стапката на смртност: клима, географија, густина на население, возрасен профил, генетика, отвореност кон меѓународни патувања, фреквенција на дебелина, изложеност на минати коронавируси и, не помалку важно, различни методи на броење. Но, строгоста на заклучувањето не е висока на таа листа.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Швајцарската народна партија (SVP), која има најмногу мандати во паралементот, повика на референдум за укинување на Спогодбата за слободно движење на луѓето со ЕУ, која е на сила од 2002 година, го побара десничарската партија, а тоа дополнително ќе загрозеше уште шест билатерални спогодби со ЕУ.

Швајцарците убедливо го одбија планот за напуштање на договорот за слободно движење со ЕУ

Швајцарците со големо мнозинство го отфрлиле со референдумот во неделата предлогот...

Тие се надеваат дека премиерот Борис Џонсон ќе се откаже од новите ограничувања што се воведуваат со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Карантинот може да убие 75.000 луѓе, многу повеќе од КОРОНА: Научниците објавија застрашувачки извештај!

Речиси 75.000 луѓе може да умрат од болести кои не се поврзани со коронавирус, како резултат...

Тоа беше еден од најсилните хакерски напади досега во Унгарија, 10 пати помоќен од вообичаените напади DDoS, посочува Телеком, пренесува Ројтерс.

УНГАРЦИТЕ НА УДАР ОД ХАКЕРИ: Нападот врз финансиските институции дојде од Русија, Кина и Виетнам!

Унгарските финансиски институции и телекомуникациската инфраструктура беа погодени...

Водечки епидемиолог од Кина тврди дека петтиот бран на пандемија е можен во оваа земја, пренесува Гардијан.

ВО КИНА МОЖЕН 5 БРАН НА ЕПИДЕМИЈАТА: Водечки епидемиолог од Кина изнесе ШОКАНТНИ ТВРДЕЊА!

Покрај првичната избувнување на епидемијата во Вухан, подоцнежните бранови се карактеризираат...