Тие заклучија дека смртноста од корона најмногу зависи од географската положба на земјата, очекуваниот животен век, јавното здравје, економскиот статус и околината (температура).

Објавил: Рејхан Бајрами | 22 ноември, 2020 15:02

КАРАНТИНОТ НЕ ПОМАГА ЗА КОРОНА: Истражувањата покажаа од што зависи смртноста од вирусот!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк Kurir.rs / Tanjug, Foto: Youtube prtscr / ABC

Во четвртокот беше објавена нова студија, која ги истражува сите фактори и колку тие влијаат на смртноста на короната ширум светот.

Пет француски научници од универзитетите во Париз и Тулуз ги анализирале сите земји кои пријавиле најмалку 10 смртни случаи во првите осум месеци од пандемијата и ги споредиле нивните смртни случаи на милион жители со сите други индикатори во тие земји – од економската, социјалната и здравствената слика на нацијата до мерките воведен против кавида.

Тие заклучија дека смртноста од корона најмногу зависи од географската положба на земјата, очекуваниот животен век, јавното здравје, економскиот статус и околината (температура).

„Тежината на пандемиските мерки, вклучително и заклучувањето, не е поврзана со стапката на смртност“, се вели во студијата.

„Земјите кои веќе доживеале стагнација или со високи примања и стапки на заразни болести, плаќаат највисока цена за корона.

Овој товар не е ублажен со построги јавни одлуки за мерките, заклучуваат тие.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Велика Британија се подготвува да ја добие и четвртата вакцина, бидејќи француската фармацевтска компанија Валнева за неколку дена ќе започне да произведува 60 милиони дози.

Светот започна со масовна вакцинација на населението: Во Македонија ни трага ни глас од вакцините

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 95 милиони, а од последици од заразата...

Баровите се полни, гостите пијат, јадат и пеат, а на едно видео можете дури и да ги видите како ја исфрлаат полицијата.

УГОСТИТЕЛИТЕ ПОЛУДЕА ВО ИТАЛИЈА: Ја исфрлија полицијата надвор, играат и пеат во кафеаните

Иако Италија сè уште е под строги мерки против вирусот корона, рестораните и кафулињата...

Претставничкиот дом гласаше за отповикување на американскиот претседател со 232 гласа „за“ и 197 „против“.

ТРАМП ЗАМИНА ВО ИСТОРИЈАТА: Отповикан е по втор пат, Сенатот ќе одлучува да го разреши американскиот претседател

Доналд Трамп ќе остане претседател до 20 јануари откако лидерот на републиканското...