Медицинскиот персонал строго се придржува кон протоколите за безбедност. Сите тие се од глава до пети во заштитни костуми, со нараквици на рацете, маски и очила на лицето.

Објавил: Катерина Крстиќ | 29 март, 2020 10:50

КАРДИОЛОГ ГО ПРЕЖИВЕАЛ КОРОНАВИРУСОТ И ГО ОПИШУВА ПЕКОЛОТ- Ноќите беа најлоши, но јас си поставив задача да не размислувам за себе

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Лекарите и медицинските сестри во римската болница „Касалпалоко“ тивко се движат низ пациенти кои лежат беспомошно во креветите опкружени со апарати што мерат витални знаци.

Медицинскиот персонал строго се придржува кон протоколите за безбедност. Сите тие се од глава до пети во заштитни костуми, со нараквици на рацете, маски и очила на лицето.

Медицинските сестри редовно чистат ракавици со гел за дезинфекција. Една по една, тие излегуваат да земаат краток здив на свеж воздух.

Медицинскиот персонал строго се придржува кон протоколите за безбедност. Сите тие се од глава до пети во заштитни костуми, со нараквици на рацете, маски и очила на лицето.

И еден од пациентите кој успеа да се опорави е е 65-годишниот кардиолог Фабио Биферали, кој помина осум дена „изолиран од светот“ во единицата за интензивна нега.

„Имав чудни болки, како некој да ми седи на грб. Како лекар, си реков дека е пневмонија. Не можам да зборувам за да не плачам. Солзите доаѓаат лесно сега“, рече Биферали.

Тој рече дека многу му помогнало тоа што е лекар. 

„Терапијата со кислород е тешка, потрагата по радијална артерија е болна. Некои други очајни пациенти извикуваа,„ доволно, доволно “. Најлошото е во текот на ноќта. Не можев да спијам, просторијата беше преплавена од вознемиреност. Во текот на денот, лекарите доаѓаат, медицинските сестри доаѓаат, доставуваат храна. А навечер, кошмарите доаѓаат тогаш. Смртните смртни случаи исто “, опиша тој.

“Бидејќи не можев да спијам, ги броев вдишувањата и издишувањата на човекот до себе со стоперицата на мојот мобилен телефон. Се посветив да внимавам на него. Затоа, престанав да размислувам за себе”, објасни тој.

Тој се сеќава дека медицинскиот персонал е целосно покриен. „Можев да ги видам само нивните очи, нивните грижливи очи и да го слушнам нивниот глас. Тие ми дадоа надеж“.

Вели дека тие денови најмногу му фалело семејството.

„Се плашев дека никогаш повеќе нема да ги видам и да ги гушнам. Допуштив очајот да ме надмине“, додава тој.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Иницијатор за поднесување на барањето е д-р Алемпијевиќ, професор по судска медицина на Медицинскиот факултет во Белград, а него го поддржаа уште шест колеги и еден лекар во пензија.

НЕСТОРОВИЌ ОСТАНУВА БЕЗ ДОКТОРСКА ЛИЦЕНЦА: Ќе поднесам тужба!

Против проф. Д-р Бранимир Несторовиќ, член на Кризниот штаб за борба против коронавирусот,...

Според АП, тој оценил дека „во американската историја е без преседан толку мал број на корпорации кои контролираат толку голема сфера на човековите интеракции“.

ТРАМП ПОТПИША УРЕДБА ЗА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Имаа неконтролирана моќ да цензурираат, ограничуваат, креираат и кријат!

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ со кој се ограничува заштитата...