Претхпдно, Алонсо најави дека по крајот на сезоната ќе оди во пензија

Објавил: admin@magazin | 16 август, 2018 15:58

Карлос Сајнц го менува Алонсо во Мекларен

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Екипата на Мекларен потврди дека Карлос Сајнц наредната сезона од 2019-та ќе вози за нивниот Ф1-тим.

Дбесет и три годишниот Сајнц потпиша повеќегодишен договор со тимот и доаѓа како замена за Фернандо Алонсо, кој најави дека по завршувањето на актуелната сезона ќе замине во пензија.

Шпанецот ќе ја има својата петта сезона во Ф1 и за него Мекларен ќе биде трети тим, по Скудериа Торо Росо и Рено.

Од таборот на Мекларен соопштија дека комплетната листа на возачи ќе ја потврдат пред стартот на сезоната во 2019 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Формула

Организаторите би се соочиле со проблеми поради опасност од коронавирусот заканувајќи се дека ќе ги откажат трките.

ХАМИЛТОН НОСИ МАСКА: Светскиот првак озбилно го свати КОРНА ВИРУСОТ(фото)

Новата сезона во Формула 1 започнува на 15 март со тркачка патека во Мелбурн. Организаторите...

Шумахер пред шест години доживеа несреќа за време на скијање на Алпите од која се здоби со тешки повреди на главата поради што и долг период беше во коматозна состојба. Неговиот денешен лик е енигма за светската јавност, освен за членовите на семејството.

ЛОШИ ВЕСТИ ЗА ШУМАХЕР: Повеќе не е во кома, но не е како порано

Никола Ачијари, светски познатиот неврохирург од Италија, денеска ја шокираше јавноста...

Хамилтон е британски возач во Формула 1, и успеа да го заземе врвот на листата најдобри спортисти организирано од полската новинарска агенција.

Луис Хамилтон прогласен за најдобар спортист во Европа

34- годишниот Луис Хамилтон ја доби титулата најдобар спортист во Европа во традиционалниот...