Граѓаните сметаат дека треба да знаат каде биле потрошени нивните пари и бараат одговорност.

Објавил: Рејхан Бајрами | 16 декември, 2021 13:28

Касами на тетовчани им постави билборд со долгот оставен од Теута Арифи

Фото/Текст извор: ©telma

На Зелениот пазар во Тетово ќе ве пречека голем билборд на кој е испишан вкупниот долг на Општината. Овој потег го најави градoначалникот Биљал Касами, ветувајќи транспарентност за граѓаните, пишува Телма.

Граѓаните сметаат дека треба да знаат каде биле потрошени нивните пари и бараат одговорност.

Новата локална самоуправа ќе спроведува ред и на Зелениот пазар. Уште три дена им даде на дивите продавачи да ја отстранат својата стока од јавните површини, во спротивно ќе се соочат со законот и ако сакаат да продаваат тоа треба да го направат на изнајмена тезга во пазарот.

Продавачите се согласуваат со одлуката, но бараат подобри услови и решение за земјоделците коишто доаѓаат сао на пазарен ден.

Од понеделник инспекцијата и полицијата ќе вршат постојани контроли. Ваквата акција на Локалната самоуправа доаѓа како резултат на блокирањето на тротоарите, кои го попречуваат слободното движење на граѓаните и поради нелојалната конкуренција.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во истрагата се вклучени 15 лица, меѓу кои и поранешниот министер за здравство Бујар Османи, актуелен вицепремиер за европски прашања и и главен политички преговарач и шеф на Делегацијата за преговори со Европската Унија!

ВИЦЕПРЕМИЕРОТ БУЈАР ОСМАНИ ОСОМНИЧЕН ВО НОВА ИСТРАГА НА СЈО „ПАЦИЕНТ“

Во истрагата под кодно име „Пациент“, една од шесте што ги објави денеска Специјалното...

За настанот, како што велат оттаму, е информиран Јавен обвинител и се преземаат мерки за расчистување на случајот

Украдено возило на Итната помош од кочанската болница, полицијата го пронашла по петчасовна потрага

Неколку часа по пријавената кражба, во 8:30 часот утринава, полицијата го пронашла возилото...

Помеѓу граѓаните кои го забележале доаѓањето на германскиот претседател имаше такви кои веднаш прокоментираа дека станува збор за ,,луксузното возило на Груевски”, а градоначалникот Јанчев за ,,Фокус” потврди дека се работи за истото возило.

Со „мерцедесот на Груевски” Штајнмаер дојде во Кавадарци!

Претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмаер вчера попладне...

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Топланата „Скопје Север“ и АД „Електрани на Македонија“ (ЕСМ) денеска ги завршуваат преговорите и ќе потпишат договор за деловно техничка соработка, со што ЕСМ го презема управувањето со топланата и затоплувањето на нејзините корисници.

– Раководството на Топланата „Север“ денеска во 13 часот е на состанок во АД ЕСМ каде треба да ги заврши преговорите, да потпишат договор за деловно техничка соработка и да се обезбеди затоплување на граѓаните во општините Чаир и Бутел, како и на институциите, градинките и училиштата, со оглед на тоа дека ЕСМ го презеде затоплувањето и на тој дел, изјави Ковачевски, одговарајќи на новинарски прашања по настанот за завршување на изградбата на магистралниот гасовод Неготино – Кавадарци – Битола.

Набавен гас за топланите за цел декември

Топланите Исток и Запад и во текот на декември ќе продолжат да работат на природен...