Шпанското Министерство за здравство објави дека добило порака од фабриката Фајзер во Пурс, Белгија, вакцините да пристигнат во вторник, наместо во понеделник, поради проблеми со температурата при транспортот на вакцината, објави Еуроњуз.

Објавил: Стојче Бушин | 28 декември, 2020 21:13

КАСНИ ДОСТАВАТА НА ФАЈЗЕР ВАКЦИНИ ВО ЕУ: Некои земји не можат да обезбедат соодветен транспорт

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Доставата на вакцината Фајзер во осум европски земји е прекината, по проблемите поврзани со транспортот, односно неможноста на превозниците да ја обезбедат потребната екстремно ниска температура на која се чува вакцината, соопштија денеска шпанските власти.

Шпанското Министерство за здравство објави дека добило порака од фабриката Фајзер во Пурс, Белгија, вакцините да пристигнат во вторник, наместо во понеделник, поради проблеми со температурата при транспортот на вакцината, објави Еуроњуз.

Осум земји, заедно со Шпанија, беа погодени од доцнењето, но не беше соопштено за кои земји станува збор.

Некои локални власти во Германија исто така објавија дека вакцините доцнат, а откако било утврдено дека има проблем со температурата при транспортот.

Фајзер се обрати до Еуроњуз со кратко соопштение во кое се наведува дека „поради помал логистички проблем, дојде до промена на бројот на вакцини што ќе бидат доставени“.

“Проблемот е решен и испораките ќе бидат извршени. Нема проблеми во производството”, беше наведено во соопштението на компанијата Фајзер!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Исклучоци би биле на религиозни места и од безбедносни или здравствени причини, како што се маски за лице што моментално се носат за заштита од ковид-19, како и за традиционалните карневалски прослави.

Швајцарците на референдум изгласаа забрана за носење бурки

Со тесно мнозинство, 52 проценти „за“, 48 проценти „против“, Швајцарците на референдум...

Според Гласот на Америка, усвојувањето на законот го носи американскиот претседател Џо Бајден на чекор до првиот голем законодавен успех. Мерките сега ќе бидат испратени до Претставничкиот дом за дополнително гласање.

СЕНАТОТ ГО УСВОИ ПАКЕТОТ ЗА ПОМОШ ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРОНА: Демократите гласаа ЗА, републиканците ПРОТИВ

Американскиот Сенат усвои пакет финансиски мерки денес во рамките на борбата против...

Ова значи дека повеќе од два милиони луѓе низ Франција ќе мора да останат дома за време на викендот, освен во исклучителни случаи.

БРИТАНСКИОТ КОРОНАВИРУС ОТКРИЕН ВО СЕВЕРНА ФРАНЦИЈА: 2 милиони Французи во карантин за време на викендот

Неколку стотици илјади луѓе на северот на Франција се вратени во карантин поради зголемувањето...

Како што беше објавено во Виена, се дискутираше за испорака на руската вакцина, веднаш штом ќе биде одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА).

“СПУТНИК 5” ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА ВО ЕУ: Курц и Путин разговараа за испорака на вакцини и идна соработка!

Австрискиот канцелар Себастијан Курц разговараше со рускиот претседател Владимир...