12 лица биле повредени при потресот, а засега 45 лица се хоспитализирани. Ова се првични бројки кои беа соопштени од управата за катастрофи и вонредни состојби на Турција.

Објавил: Сара Фемина | 24 јануари, 2020 23:09

Катастрофален земјотрес ја погоди Турција: Урнати згради, загинаа 14 лица, 300 повредени

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихеторовата скала ја погоди источна Турицја, додека епицентарот бил во Елазиг.

Според турските медиуми досега бројот на повредени луѓе се искачи на 300.
Во земјотресот кој вечерва ја погоди Турција, лоши вести доаѓаат од градот Елазиг, каде досега се регистрирани 14 жртви.

Моментално медиумските екипи се на терен, секој канал во Турција емитува отворено вонредно студио.

На последната прес конференција на Управата за управување со катастрофи и вонредни состојби беше изјавено дека бројката на загинати во земјотресот се искачи на 14 лица.

Длабочината e измерена на 10 километри од страна на ЕМСЦ, а бил доволно силен за луѓето да истрчаат надвор за да се засолнат, пренесуваат локалните медиуми.

Како што јавија турските медиуми најмалку четири или пет згради се урнале во Сивриџе.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Според извештаите на медиумите, РПЦ неодамна дури побара раката на Свети Јован да биде пренесена во Москва, предизвикувајќи паника во редовите на режимот.

Режимот на Ѓукановиќ доби најтежок удар и тоа од Москва: Русите му порачаа да не си игра со Христовите светилишта

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил и поглаварот на Српската...

Митрополитот рече дека се надева оти „нашите владетели ќе го разберат и укинат законот за слобода на религија, што е срам за нив и за оваа земја“.

Амфилохије грмеше пред 60.000 луѓе во Подгорица: Тачи е косовски разбојник кој уништи 150 храмови заедно со бомбардери од западот

Литија во Подгорица ја водеше Митрополитот Црногорски Амфилохије. Вечерва се собраа...

По должината на брегот на северот паднаа 250 милиметри дожд за 24 часа, додека во регионот Сини Планини паднаа 150 милиметри.

Бранови од 14 метри и поплави во Австралија: Торнада со високи температури беснеат на запад(ВИДЕО)

Невремето кое беше проследено со дожд и грмежи ја погоди источна Австралија, додека...

Двајцата браќа, наводно, ја влошиле својата комуникација во 2017 година кога Вилијам го советувал помладиот Хари да не брза премногу со врската со Меган Маркл, што не му се допаднало на Хари.

Проблемите во кралството не престануваат: Откриено кога Хари и Вилијам ги влошиле братските односи!

Британскиот принц Хари ја влоши врската со неговиот брат Вилијам долго пред да објави...