Иако ХНК нема јасни индикатори за состојбата или соодветни системи за евиденција, се проценува дека само околу 30 проценти од планираните посети биле реализирани во целиот кантон.

Објавил: Перо Милчин | 18 октомври, 2020 16:53

КАТАСТРОФАЛНА ТУРИСТИЧКА СЕЗОНА ВО БИХ: Огромни загуби поради короната!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Поради вирусот корона, туризмот во Херцеговина претрпе огромни загуби.

Директорот на Туристичкиот одбор на Херцеговина-Неретва кантон (ХНК), Андрија Кречиќ, за порталот Кликс изјави дека Мостар и Меѓугорје претрпеле неброени загуби, додека Неум се појавил како единствен морски град во Босна и Херцеговина, кој живее од летниот туризам.

Иако ХНК нема јасни индикатори за состојбата или соодветни системи за евиденција, се проценува дека само околу 30 проценти од планираните посети биле реализирани во целиот кантон.

“Од почетокот на годината работите започнаа добро во Мостар и Меѓугорје, а потоа со појавата на вирусот, воведувањето на рестриктивни мерки и затворањето на границите, сè запре.

По опуштањето на мерките, дојдоа само домашните туристи, вели Кречиќ.

Во Мостар се очекуваа еден и пол милиони туристи, но 70% од нив не можеа да дојдат.

Ова доведе до раб на колапс на приватни лица и бизнисмени кои вложија огромни средства во градот на Неретва за да се подготват за најдобрата туристичка сезона во историјата на тој град.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Одмор

Заев и Филипче својата професионална релација ја префрлија и на приватно ниво, па сега често може да се видат заедно како возат мотори, заедно одат на скијање во Швајцарија, возат мотори.

Заев и Филипче заминаа за Дубаи, преку Истанбул

Заев и Филипче заминаа за Дубаи, преку Истанбул! Екс-премиерот Зоран Заев, заедно со...

Економијата во голема мера зависи од индустријата и услужниот сектор. Сингапур е светски лидер во неколку области.

СИНГАПУР УБАВИНА И ГЛАМУР: Еден од најбогатите земји во светот и најлесно место за правење бизнис!

Земјата е дом на повеќе милионери по глава на жител од која било друга земја. Светската...