Ако се анализираат овие бројки за сите десет години наназад, излегува дека 2018 година е најлоша по овој показател.

Објавил: Перо Милчин | 26 јануари, 2019 19:32

Катастрофа : Во 2018 година инвестициите во Македонија се најмали во последните десет години

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Владата предводена од Зоран Заев, успеа да потроши само 65 проценти од планираните пари за капитални инвестиции во 2018 година. Конечните податоци се објавени денеска и според нив, од ланскиот буџет биле потрошени 197 милиони евра или најмалку во последните десет години.

Владата за 2018 година од прво предвиде да потроши за капитални расходи 391 милион евра, а потоа со ребалансот оваа сума ја намали на 301 милион евра.
Од овие пари реализирани како капитални трошења се само 65 проценти или околу 197 милиони евра.

Ако не се направеше ребаланс на буџетот на нивото на реализирани  инвестиции ќе изнесуваше 50 проценти.
Ако се анализираат овие бројки за сите десет години наназад, излегува во случајот дека 2018 година е најлоша по овој показател.
Во 2017 година за инвестиции се потрошени 323 милиони евра, а во 2016 година сумата е 276 милиони евра а во 2015 година за трошоци биле потрошени  околу 303 милиони евра.
Сумата во 2014 година изнесува 286,5 милиони евра, во 2013 година е 270 милиони евра, додека во 2012 година капиталните трошоци се 305 милиони евра.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

Од 300 земјоделци кои произведуваат житни и градинарски производи многу малку ги имаат осигурано земјоделските површини.

Бостан во Македонија речиси и ќе нема – дождот уништи 70 посто од земјоделието

Големо невреме вчера  зафати неколку  делови низ земјава. Овој пат дожд предизвика...

Со тоа, малопродажните цени на нафтените деривати во наредните седум дена кај нас ќе изнесуваат:

Регулаторна донесе нова одлука – поскапуваат бензините, полнете горива по стара цена до полноќ

Нова цена на горивата во Македонија.  Бензините и дизелот од полноќ ќе бидат за половина...

Според него и кај граѓаните има влијание од овие бројки, но оти динамиката можеби не е таква како што некој се надевал.

АНЃУШЕВ: „Во овие 27 години сме немале подобри бројки во економијата во Македонија„

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, во интервју за ТВ Телма...

Засега надлежните не очекуваат ценовни шокови со новата цена на струјата која корисниците ќе ја плаќаат за струјата.

Ново изненадување за џебот на граѓаните: Од 1 јули струјата ќе се купува по нова цена!

Од наредниот месец наместо од ЕВН за струја нема да и плаќаме на ЕВН Македонија, туку...