Фрчкоска вчера за медиумите истакна дека е влошена здравствената состојба на Јанева и дека како гаранција ќе биде понуден нејзиниот имот.

Објавил: Катерина Крстиќ | 17 септември, 2019 11:33

Катица бара слобода а ќе гарантира со имот- становите во Скопје се на децата, таа има имот во Гевгелија, а за четири години се збогатила дупло

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Адвокатка Ирена Фрчкоска вчера најави барање за укинување на притворот за специјалната обвинителка Катица Јанева која во моментот се наоѓа на 30 дневен притвор во затворот Шутка, а деновиве и истекува притворот.

Фрчкоска вчера за медиумите истакна дека е влошена здравствената состојба на Јанева и дека како гаранција ќе биде понуден нејзиниот имот.

Но за каков имот станува збор и што поседува во анкетниот лист, притворената Јанева?

Според податоците кои се објавени, таа како личен имот има земјоделско земјиште, куќа и плац во Гевгелија и во околината. Во регистарот стојат и двата стана во Скопје, едниот 72 квадратни метри, другиот 68 квадрати, но тие се наведени како имот на децата.

Друг недвижен имот Катица Јанева не поседува.

Катица Јанева поседува неколку автомобили, од кои на нејзино име е прикажан Ровер 45 од 2001 година. Автомобилот марка Ауди А6 и автомобилот Голф 4 се пријавени како возила за кои стои дека се имот на деца. Јанева поседува и Хингај за кој е напишано дека е имот на брачен другар.

Покрај мебелот, најчестите подароци што Јанева ги добивала од Јовановски биле парфеми, иако во јавноста се шпекулира и за бунда „Фенди“ која чинела многу повеќе од споменатиот мебел.

Јанева во листот има наведено дека има неколку депозити во банки. Јанева пријавила и неколку кредити.

Според официјалната состојба пријавена во Антикорупциска комисија, Катица Јанева сега тежи (официјално) 29.305.440 денари = 476.511 евра (без кредити, односно долгови и картички).

Според анализата која ја објави Вечер, тоа е дупло повеќе споредено 2015 година, кога Јанева пријавила имот од 250.000 евра во анкетниот лист.

Според ова Јанева за 4 години, заработила дупло, без да пријави скапи патувања, и подароци од брендот Луи Витон, бунди Фенди подарок од Боки, скап намештај кој беше одземен од нејзиниот дом и кеш од Боки 13 за себе.

Кој знае што се има ставено на име на нејзините родители, сестра, а што добиле нејзините деца, особено синот Лазар Јанев, кој беше шеф на правна и маркетинг служба во 1ТВ и како таков, е потписник на договорите за Рекет, пишува Вечер.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Миле Јовановски и Виктор Стојчев се соседи. Јовановски е обвинет дека физички го нападнал Стојчев и тешко го повредил. Сведок на настанот бил и Боки 13, кој денес заради економичност на постапката не беше спроведен од затворот во Шутка каде што е во притвор како обвинет во „Рекет“. Но, тој ќе сведочи понатаму, пишува СДК.мк

НЕ СУМ СТАЛОНЕ ДА ГО ИСТЕПАМ ПОПОТ ЗА МИНУТА – вака дрско одговори таткото на Боки 13 по судењето за физички напад

Без воопшто да го извести судот, скопската обвинителката Имран Османи едноставно не...

Двајца возачи на патничко моторно возило, сопатник и еден пешак биле тешко повредени во четири од вкупно 30 сообраќајни незгоди што изминатиот викенд се случиле на подрачјето на СВР Скопје.

КАДЕ ЌЕ МУ ОДИ ДУШАТА: Со автомобил помина на црвено, удри пешак кај Соборна и избега

Сообраќајна несреќа се случила денеска на раскрсницата кај Соборен Храм. -Пред 5 мин....

Исто така една изборна единица е предлог од 12 пратеници меѓу кои има и вонпарламентарни а според нив ќе обезбеди плурализација, поголем избор за граѓаните и демократизација.

Изборите повторно без попис – Македонците повторно не избројани

Одлуката за предвремени парламентарни избори токму во април кога конечно требаше...