Истрагата за случајот заврши пред околу две недели, а се очекува наскоро и од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција да покрене обвинение.

Објавил: Весна Петровска | 8 октомври, 2019 14:39

Катица Јанева нема да дава исказ во обвинителството

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Порашената специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, во оваа фаза од постапката нема да дава исказ пред обвинител во случајот „Рекет“ каде е осомничена за злоупотреба на службената положба и овластување.

Одлуката ја донела заедно со нејзините бранители, кои до четврток, 10 октомври, имаат рок да предложат докази во полза на Јанева.

Истрагата за случајот заврши пред околу две недели, а се очекува наскоро и од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција да покрене обвинение.

Паралелно одбраната на Јанева ја очекува и одлуката од Апелацискиот суд во Скопје за тоа дали ексобвинителката ќе остане во притвор во затворот во Шуто Оризари или ќе добие поблага мерка, како што е куќниот притвор.


За да излезе од притвор, адвокатите понудија гаранција од имот, која беше одбиена, по што следуваше жалба. За да се донесе одлука за жалбата, второстепениот суд го очекуваше мислењето од Вишото јавно обвинителство, од каде истото е испратено утрово.

Во обвинителството не откриваат какво е мислењето по барањето на Јанева да го напушти истражниот затвор.

Одлуката дали на поранешната специјална обвинителка ќе и биде укинат притворот, треба да ја донесе Апелациониот суд.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вице Заев, братот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во допис до медиумите вели дека бил принуден да се обрати на јавноста по, како што наведува, многубројните лажни вести за него и неговото семејство

Вицето: смешно е мене да ме поврзувате со рекет, јас сум честит човек!

Вице Заев, братот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во допис до медиумите вели дека...

Тој во допис за медиумите вели дека бил принуден да се обрати до јавноста по лажните вести кои акко што вели доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ а се контролирани од Никола Груевски. 

Сакаат да ни наштетат, ниту јас, ниту брат ми не сме вмешани во “Рекет”- по два дена молчење се огласи Вице Заев

Откако во медиумите пред два дена одекна веста дека Вице Заев и поранешниот премиер...

Туку тој станува државен рекет каде што премиерот и неговиот брат се вмешани. Два дена имаме целосен молк од Зоран Заев и Вице Заев за фактот дека остварувале средби и се координирале со главните учесници во рекетот Катица Јанева и веќе осудениот за „Рекет“, Зоран Милевски Кичеец. Два дена имаме целосен молк од  Зоран Заев и Вице Заев.

“Два дена молк од Зоран Заев и Вице Заев- бегаат од одговорите што разговарале со осомничените во случајот „Рекет“

Прес конференцијата денеска е продолжение на вондредната прес конференција пред два...

Таа сведочеше за убиството на четирите момчиња и рибарот на Смилковскоро езеро и рече дека дел од информациите кои пристигнале до неа биле издржани, но дел и веднаш отфрлани.

Јанкуловска сведочи за „Монструм“: Крвна одмазда, имотен спор, лична пресметка биле причина за убиството?

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска денеска сведочеше...