Сметаме дека основите се отпаднати со самото нејзино разрежување од СЈО и од ОЈО Гевгелија

Објавил: Рејхан Бајрами | 17 септември, 2019 14:10

КАТИЦА ЈАНЕВА ВО ПЕТОК СЕ ВРАЌА ДОМА?

Фото/Текст извор: ©Онлине магазин

Ирена Фрчковска, адвокатка на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, денеска потврди дека барањето за укинување на мерката притвор за нејзината клиентка е доставено до Судот и дека одлуката по барањето ја очекуваат до петок, кога истекува 30-дневната мерка притвор.

„Отпаднати се основите за определување мерка притвор и целта може да се постигне и со друга мерка, не мора да се оди со најстрогата по закон. Сметаме дека основите се отпаднати со самото нејзино разрежување од СЈО и од ОЈО Гевгелија. Сето ова е наведено во предлогот и ќе видиме каква одлулка ќе донесе Судот“, изјави Фрчковска.

Здравствената состојба на поранешната специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е влошена, потврди нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска во интервјуто за ТВ“21“.

Јанева која се наоѓа во притвор за “Рекет“ е под постојана терапија, а претходната недела во затворот “Шутка“ каде Јанева се наоѓа речиси еден месец била доставена и лекарската документација со цел здравствениот персонал да определи соодветна терапија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

На вечерашната дебата на МТВ, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во однос на ситуацијата со коронавирусот истакна дека Македонија е убедливо рекордер по бројот на загубени животи од коронавирусот споредбено со земјите во регионот, заради калкулантскиот однос на Заев и Филипче!

МИЦКОСКИ: ВМРО-ДПМНЕ предложуваше мерки уште во февруари месец, но власта брутално ги одбиваше

Убеден сум во голема победа на ВМРО-ДПМНЕ но не сакам да калкулирам со бројки туку повеќе...

Лидерите на најголемите политички партии во земјата претходно ги спротивставија ставовите на ТВ Канал 5 и на ТВ 24 вести.

ЌЕ ГИ ИЗМЕРАТ СИЛИТЕ: Заев vs Мицкоски вечерва од 20.15 ч. на МТВ 1

Ова ќе биде трет ТВ дуел на Заев и Мицкоски пред предвремените парламентарни избори! Вечерва...

Според Села, предлогот на ДУИ излегол по анкетите на ИРИ, според кои, како што кажа Села, ДУИ бил зад Алијанса за Албанците.

Села за МИА: Али Ахмети и ДУИ се факултативни, сезонски Албанци!

Али Ахмети и ДУИ се факултативни Албанци, сезонски Албанци. ДУИ преку предлогот Албанец...