По 11 дена откако ја најави, Јанева не ја испратила оставката до Советот на обвинители кој треба да ја верификува. шефицата даде услов дека ќе го напушти СЈО кога ќе изберат нејзин наследник, што најверојатно ќе се поклопи со терминот кога всушност и истекува мандатот 15 септември. Патем порача и дека се повлекува за да не влијае на истрагата Рекет. Ова прашање е реторичко велат невладините кои и самите се зачудени условената оставка.

Објавил: Весна Петровска | 26 јули, 2019 19:23

Катица Јанева се уште ја нема поднесено оставката

Фото/Текст извор: ©оналјн магазин

Шефицата на специјалното јавно обвинителство Катица Јанева се уште ја нема испратено оставката до обвинителството, објави ТВ 24.

По 11 дена откако ја најави, Јанева не ја испратила оставката до Советот на обвинители кој треба да ја верификува. шефицата даде услов дека ќе го напушти СЈО кога ќе изберат нејзин наследник, што најверојатно ќе се поклопи со терминот кога всушност и истекува мандатот 15 септември. Патем порача и дека се повлекува за да не влијае на истрагата Рекет. Ова прашање е реторичко велат невладините кои и самите се зачудени условената оставка.

Јанева: Ни свесно, ни несвесно не сум ја злоупотребила функцијата

„Оставка на два месеца пред истек на мандатот, со тоа што вие ја вршите функцијата натаму, навистина не знам како да го коментирам… Ние не бевме информирани дека не ја поднела до Советот на јавни обвинители“, коментира Натали Петровска од Коалиција за правично судење.

За потсетување, Јанева на 15 јули ја најави оставката на денот кога беа приведени осумничените за случајот Рекет. Се шпекулира дека Јанева има некаква поврзаност со случајот Рекет. По недела дена молк шефицата на СЈО излезе на прес – конференција каде изјави дека свесно не давала коментар за случајот Рекет.

„Најодговорно тврдам дека ниту свесно ниту несвесно сум ја злоупотребила функцијата. Повикот да се служи на државата и да се биде дел од професионален тим кој треба да го реши високиот криминал во државата е чест за мене, иако постојано бев мета на препукувањата меѓу партиите“, рече Јанева.

Интересно да се спомене дека на прес конференцијата Јанева немаше поддршка од нејзините колешки Лиле Ристовска и Фатиме Фетаи.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Советничката од ВМРО ДПМНЕ, Анета Шандева Доневска рече дека предлогот потекува од советничката група на ВМРО ДПМНЕ.

Куманово ќе донира 100.000 денари за семејствата на жртвите од тетовската модуларна болница

Советот на Општина Куманово на вчерашната седница едногласно донесе одлука за давање...

Распоредот на кандидатите на гласачкото ливче со жрепка беше утврден вчера на седница на ДИК, а поради актуелната ситуација со ковид-19, не беа присутни претставниците од политичките партии, коалициите и групите избирачи.

Во тек подготовките за изборите, од понеделник почнува изборната кампања

Откако Државната изборна комисија (ДИК) го утврди редоследот на учесниците на локалните...

Под градежно вештачење се подразбира вештачење на материјалите од кои е изградена болницата според проектот, нивните хемиски својства и дали истите се според пропишаните стандарди, вели професорот и архитект Мишко Ралев.

ОЈО: НАЛОГ ЗА ГАРДЕЖНО ВЕШТАЧЕЊЕ НА МОДУЛАРНАТА БОЛНИЦА ВО ТЕТОВО

Технолошкиот факултет се вклучува во истрагата за опожарената модуларна болница во...