СЈО се претвори во турска серија. Судењата зависат од тоа дали и со кого Катица Јанева е скарана или смирена!

Објавил: Данаил Михајловски | 19 август, 2019 12:31

Катица Јанева ќе одлучи дали и’ е скарана на Фатиме Фетаи, во име на СЈО!

Фото/Текст извор: ©магазин

Денес на судењето на “Титаник 3“, кој СЈО го има отворено против Исмет Гури и Ејуп Алими, нивниот адвоката Еленко Миланов, побара од судењето да се иземат обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски, со образложение дека и двајцата се во конфликтни релации со специјалната обвинителка Катица Јанева. Судијката Марија Клетничка, откако даде еден час пауза, кажа дека само специјалната обвинителка Јанева, како главен обвинител потписник во СЈО, може одлучи дали обвинителите Фетаи и Бубевски ќе бидат изземени од случајот „Титаник 3“. Судијката Клетничка им појасни на присутните дека ќе и’ ја прати снимката од денешното рочиште на шефицата на СЈО, Јанева, по што таа треба да донесе одлука, и повторно даде пауза до 14 часот. 

Случајот „Титаник 3″ е пред самиот финиш, а обвинети се Ејуп Алими и Исмет Гури (ДУИ). Тие се товарат дека како членови на Општинската изборна комисија во Чаир на локалните избори во 2013 уништувале изборен материјал. Инаку обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски важат за нераздвоен тандем во СЈО, кои многу се поддржуваат.

Пред неколку дена обвинителката Фетаи и Јанева влегоа во јавна расправа, откако Фетаи откри дека Катица Јанева наредила да и ја претресат чантата на влез и излез во СЈО, сочно ја опцула преку камера, а потоа и се расплакала од мака. „По вториот претрес, обвинителката Фетаи првин луто гледаше во безбедносната камера, која е поврзана со канцеларијата на шефицата Јанева. Беше многу навредена. Потоа ја плукна камерата и рече: ’Пу, јаз’к!‘“, велат очевидците, вработени во СЈО. Со избивањето на скандалот “Рекет“ забележително е дека прилично се нарушени меѓучовечките односи внатре во специјалното обвинителство.

Но, да се потсетиме што кажа на 17ти Јуни Фатиме Фетаи во гостувањето на 1ТВ кај Сашо Ордановски, на прашањето за евентуална смена на Катица Јанева од челната позиција на СЈО: “Како мислите да се смени Катица Јанева? Зарем таа жена од јавното обвинителство, која прва повлече нога да се направат позитивни промени во правото и правдата во Македонија, заслужува да биде сменета од челната позиција? Јас можеби и не сум толку битна, но битна е Катица Јанева која го понесе целиот товар и се соочуваше со притисоци, закани, дури беше и таа што освен за своето семејство се грижеше и за сите нас што прифативме да работиме со неа во СЈО. И реално не очекувам и еве најотворено лично не сакам Катица Јанева да биде тргната од таа позиција.“

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Скандал

Почетокот на новата 2020 година на 01.01 годинава, реисот Сулејман Реџепи ја започнал со повици на верски екстремизам, при отварањето на новат џамија во кумановското село Опае, каде повикувал на ликвидација на „кучињата“, мислејќи на „кодошите“, не-муслиманите и оние кои имале различно мислење од неговото.

СКАНДАЛ ВО ЏАМИЈА: Реисот Сулејман Реџепи повикува на ликвидации и почитување на Шеријатот!

Ширење на верски екстремизам и повик за насилство е последниот скандал во кој е вмешан...

Во оваа сума се вклучени само 40 часа работа на механизацијата на месечно ниво (имаш ова во договорот прилог), се над тоа се плаќа дополнително и оваа сума ќе расте вртоглаво.

(ВИДЕО) МИЛИОНСКИ СКАНДАЛ: Снегот го нема никаде, а Шилегов им платил да го чистат!

Огромен скандал во начинот на трпшење на државните пари откриваат документите до кои...

На снимката се слуша како Мојсовски, кој важи за еден од најблиските луѓе до министерот, го уценува инспекторот од Охрид да укине одредена концесија, а доколку не го стори тоа го принудува да си поднесе оставка.

(АУДИО) СКАНДАЛ : Закани и уцени од кабинетот на министерот за земјоделие – откажи се заради фамилијата!

Скандалозна аудио снимка од разговор помеѓу Томе Мојсовски, советник на министерот...