Традиционално во државава централното одбележување се одржа синоќа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде имаше Воскресна света литургија.

Објавил: Сара Фемина | 4 април, 2021 10:09

Католиците го слават Велигден

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Католиците денеска го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден.

Традиционално во државава централното одбележување се одржа синоќа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде имаше Воскресна света литургија.

Бискупот скопски и епарх струмичко-скопски, Киро Стојанов им го честиташе празникот на католичките верници и ја прочита воскресната проповед.

Денеска католиците ширум светот го слават најголемиот христијански празник, Воскресение Христово (Велигден). Исус сам го оживеал своето мртво тело и на тој начин докажал дека Тој е Семожен Господ.

Најголем доказ за своето божество дал кога излегол жив од гробот и се појавил пред својата мајка, заплашените пријатели и апостолите. Распнатиот и убиен Исус, воскреснал. Исчезнала темнината на Велики Петок и заблескало утрото на воскресението. Тоа светло веќе две илјади години на сите луѓе со добра волја им го покажува патот кон среќата и спасението.

На сите верници од католичка вероисповед, Ви го честитаме големиот христијански празник – Велигден.
На најсветлиот и најголемиот христијански празник Ви посакаме мигови на радост, спокој и љубов во секој дом.
Воскресението Христово е празник на семејството и ближните и затоа ви посакуваме да го поминете во мир, здравје и хармонија.

Нека е за многу години големиот празник!
Христос воскресна!

Ви посакува МАГАЗИН

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Религија

Бог не учи да го сакаме ближниот, да живееме во мир и слога и дека преку верата во него ќе ги надминеме сите предизвици.

Мицкоски: Го честитам воскресението Христово, со желби за среќа, радост и благосостојба во секој дом.

Дозволете ми од мое лично име и од име на ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од Христијанска...

Заев испрати честитка по повод денешниот празник!

Заев до верниците на Католичката црква и протестантските деноминации: Велигден во услови на пандемијата ни дава надеж и сила за победа

Премиерот Зоран Заев испрати писмо со честитки по повод празникот Велигден до д-р Киро...

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика, на граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Велигден.

Соопштение за неработен ден 05 април 2021 година

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за...