Судијката Кацарска дозволи распит на сведоци за настаните во Собранието од 27 април кои упорно тврдат дека таа вечер не биле на работа туку во кафана на седенка со пријателите

Објавил: Мирко Бачиќ | 4 октомври, 2018 11:34

Кацарска ги предупреди обвинетите за „27 април“ да не ги малтретираат сведоците

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Судијката Кацарска, откако го преживеа обидот за јадење бурек и читање весници на нејзините рочишта, се закани до осомничените дека и ги малтретирале сведоците?!

На почетокот на рочиштето за случувањата во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017 година претседателката на судечкиот совет Добрила Кацарска ги предупреди сите обвинети да престанат да ги малтретираат сведоците и да им се јавуваат и да бараат средби со нив.

Судијката Кацарска предупреди дека тоа е кривично дело и подлежи на санкции.

Во Судот сведочи Влатко Наумовски, кој на прашање од обвинителката Вилма Рускоска кажа дека бил помошник командат во Единицата за брзо распоредување.

На прашање кој го правел оперативниот план на единицата за обезбедување на протестите, рече дека тој се изготвувал секој ден во координација со штабот.

Јас бев претходниот ден на работа и јас го изготвив планот, а распоредите за ангажираните припадници ги прават раководителите на основните единици. – рече сведокот.

Кажа дека барањата за ангажман за оперативната акција Платформа пристигнувале преку оддел за специјални полициски операции, а во тоа време началник на одделот бил Митко Пешев.

Контакт непосреден со Пешев немав, се слушнавме телефонски некаде пред завршување на работното време во врска со останати ангажмани за следниот ден. Ми кажа дека во СВР Скопје има најава за ракометен натпревар и најверојатно ќе има побарување за тоа, но истото ќе го договорат со одговорниот заследниот ден, бидејќи јас бев слободен. -рече сведокот.

Тој рече дека на 27 април користел слободен ден и бил излезен на седенка со колеги.

Околу 18:30 ми се јави командантот Маријан Петковски и ме информира дека во моментот на протестот пред Собранието во тек е нарушување на јавен ред и мир и истиот ми кажа ако сум во можност што е можно побрзо да одам на лице место и го информирам за ситуацијата таму и да пружам помош на колегите таму. –  рече сведокот.

Како сведоци на денешното рочиште се повикани и Маријан Петковски, Горан Ѓорѓиевски и Сашо Трпевски.

За случувањата во Собранието на 27 април 2017 година обвинети се вкупно 33 лица од кои 31 лице за терористичко загрозување на уставниот поредок на државата и двајца за поттикнување.

Меѓу обвинетите се повеќе пратеници, вработени во МВР и собраниското обезбедување, уметници и граѓани. Тие пред судот кажаа дека го разбираат обвинението, но не се чувствуваат за виновни.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Панчевски, експресно за само две недели и во неколку рочишта, велешкиот суд го прогласи за виновен за злоупотреби на АКМИС системот во Кривичен, додека беше претседател на судот. Наместо предметите да ги дели електронски, ги делел на рака кај судии кои му биле од доверба. Станува збор за 40 предмети. Адвокатите на Панчевски не се задоволни од пресудата.

Укинат притворот на Владимир Панчевски!

Владимир Панчевски е дома. Откако доцна синоќа беше осуден на 3 години и шест месеци...

Според Управата, на одредени места врнежите се очекува да бидат поинтензивни, да паднат за кратко време и да бидат во форма на невреме придружувани со силен ветер.

Силните врнежи може да ги излеат помалите реки и да направат поплави ширум Македонија

И покрај најавените поројни врнежи во наредните денови, нема опасност од излевање...

Епидемиологот, д-р. Александар Стојанов, директор на Центарот за Јавно здравје и член на Комисијата за заразни болести, предупредува дека со непослушноста на граѓаните може да ни се случуваат и четирицифрени бројки на инфицирани со Ковид-19 на дневна основа, нагласувајќи дека во нашава земја серизно недостасуваат казни.

Д-р Стојанов: Крајно сум разочаран, мерките не се почитуваат- ќе има и четирицифрени бројки на заразени!

Бројот на починати во Македонија надмина 500. Од вчера веќе има точно 505 починати пациенти...