Кацарска рече дека не е сеедно после 33 години докажан судски стаж да бидете повикани во Судскиот совет.

Објавил: Сара Фемина | 24 септември, 2019 20:20

КАЦАРСКА: „Гордана Јанкуловска во ниту еден момент на судењата не кажа дека е бремена„

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Судијката Добрила Кацарска денеска ги отфрли како неосновани сите наводи во иницијативата за нејзино разрешување поднесена од осудената во „Тенк“ Гордана Јанкулоска.

Кацарска рече дека не е сеедно после 33 години докажан судски стаж, да се биде повикан во Судскиот совет. Таа изјави дека додека траеле рочиштата за Гордана Јанкулоска, во ниеден момент не кажала дека е бремена. 

– Морам да признам дека не се чувствував баш пријатно и убедена сум дека во ниедна демократска земја за вакви наводи во вакво писмено барање за разрешување на судија не бил повикан судијата да биде сослушуван со саати и да се чувствува како на обвинителна клупа. Ова е многу лоша порака што се пушти до останатите судии. Значи пораката е внимавајте не судете како Кацарска, можете да бидете повикани во Судскиот совет и да се браните на некој начин, посочи судијката Кацарска.

– Се она што е наведено во нивното писмено барање е тотална невистина. Барем вие претставниците на медиумите следевте како течеа тие судења. Расправата, односно предметот кога се водеше првично 59/17, беше опфатена таму и Гордана Јанкуловска. Во ниеден момент не кажа дека е бремена. Оној момент кога кажа дека е бремена и се потврди нејзината бременост во нејзин интерес Судот ја раздвои постапката. 

Добрила Кацарска рече дека Гордана Јанкуловска во ниту еден момент не спомнала дека е бремена.

– Тогаш јас ги држев судењата, точно и по повеќе часови, дури и во вечерните часови. Замислете нешто да и се случеше во тој период во судница, јас не би сносила никаква одговорност за тоа, не сум прекршила никаков закон, но како човек, како жена, како мајка, целиот мој живот ќе имав грижа на совест затоа што тоа се случило во судница додека јас ја водам постапката. Среќна сум што немаше никакви последици, истата роди здраво и право бебе, рече судијката.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Заев како претседател на СДСМ и градоначалник на Струмица, според наведеното во документацијата, бил замешан во купопродажба на гласови во која исто така учествувал и брат му Вице Заев.

Нова Бомба од Ларис Гајзер: Во 2014 г, Заев бил дел од мрежа за изборни нерегуларности.

“Купопродажба на гласови во Македонија” Досие за Заев, омилениот премиер на ЕУ,...

Од Агенцијата за храна и ветеринарство за Фактор велат дека редовно земаат мостри за лабораториско испитување при увоз или при сомнеж, но дека вршат и инспекциски контроли на готови производи.

Не е само отпадот проблем, Македонија увезува и отпад од месо?

Само Лани Македонија увезла  речиси 9.000 тони или точно 8,9 милиони килограми машински...

Парите што останале во постојниот план, наменети за уривање дивоградби, се премалку за да се отстрани базата, која ниту Усеини нема во план да ја дислоцира, дознава „А1он“. Охрид не може да распише ниту тендер за избор на нова фирма бидејќи во буџетот има останато уште пари за уривање.

Охрид нема пари за да ја урне дивоизградената база на Усеини

Дивоизградената бетонската база во сопственост на бизнисменот и советник од Општина...

Тој, според пријавеното, се договорил и во Гостивар и платил една од договорените рати. Подоцна, скопјанката не се појавила на договорената средба во Скопје и не му се јавувала повеќе, по што сфатил дека е измамен.

„Дај ми пари и ќе ја вработам девојка ти“ – Гостиварец падна во рацете на измамнци!

Преку социјалните мрежи лесно можете да дојдете до измамници, таков пример се случил...