Освен што е вкусно и здраво, тоа претставува богата ризница на витамини Ц, А, Е, К и Б комплекс, како и минералите – калиум, калциум, фосфор, магнезиум и железо.

Објавил: Сара Фемина | 21 ноември, 2020 21:38

Киви – моќно овошје кое го јакне имунитетот, го регулира крвниот притисок и помага против удари и тумори

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Ова овошје го јакне имунитетот, го регулира крвниот притисок и варењето, помага во лечење на респираторни проблеми, главоболки и стрес.

Освен што е вкусно и здраво, тоа претставува богата ризница на витамини Ц, А, Е, К и Б комплекс, како и минералите – калиум, калциум, фосфор, магнезиум и железо.

 

Кивите ги намалуваат и триглицеридите во крвта, а благотворно делуваат и за зацелување на раните, одржување на здравјето на коските и забите, а позитивно делуваат и на системот на варење.

Кивито одлично се вклопува со други плодови во овошна салата или смудиња, а можете да го додадете и во сосови или во утринската порција житарици за дополнителни хранливи материи.

Јадењето две до три киви дневно може да ве заштити од низа очни болести, вклучувајќи катаракта и загуба на видот од макуларна дегенерација.

Исто така, минералниот состав нуди здравствени придобивки за вашиот нервен систем и циркулаторни функции.

Овошјето киви содржи лутеин и зеаксантин каротеоноиди, кои, колку чудно и да звучи се составен дел на мрежницата на окото. Вашето тело ги користи овие фитохемикалии за да создаде витамин А, а само една чаша киви содржи 220 микрограми лутеин и зеаксантин, кои ја обновуваат мрежницата и делуваат превентивно на појава на макуларна дегенерација.

Кивите ги намалуваат и триглицеридите во крвта, а благотворно делуваат и за зацелување на раните, одржување на здравјето на коските и забите, а позитивно делуваат и на системот на варење.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

„Следните четири или пет месеци ќе бидат доста тешки, освен ако навистина не го сфатиме сериозно нашето однесување“, рече Гејтс.

НОВА ПРОГНОЗА НА БИЛ ГЕЈТС: Еве кога сè ќе започне да се враќа во нормала по пандемијата!

Бил Гејтс, основачот на „Мајкрософт“ и еден од најбогатите луѓе во светот, очекува...

Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна подршка.

ВО КОВИД ЦЕНТРИТЕ ВО СКОПЈЕ ЗА 24 ЧАСА СЕ ХОСПИТАЛИЗИРАНИ 49 ПАЦИЕНТИ, ВКУПНО СЕ ЛЕКУВААТ 461 БОЛЕН, СОМНИТЕЛЕН И ПОТВРДЕН ЗА КОВИД -19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 49 нови пациенти...

"Најголемата заблуда е дека се смета дека има доволно витамин Д, дека има доволно храна што можеме да ја купиме на пазарот. Тоа не е точно", рече имунологот Борислав Каменов.

СРПСКИ ИМУНОЛОГ БОРИСЛАВ КАМЕНОВ: Ова е најголемата заблуда за ВИТАМИН Д, еве колку ни е потребна дневна доза заради пандемијата

Научната дебата за влијанието на витаминот Д врз новиот вид на коронавирус продолжува,...

Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 11 нови приеми на пациенти, а исто толку и Инфективната клиника.
Во изминатите 24 часа дома се пуштени 27 оздравени пациенти.

ВО КОВИД ЦЕНТРИТЕ ВО СКОПЈЕ ЗА 24 ЧАСА СЕ ХОСПИТАЛИЗИРАНИ 56 ПАЦИЕНТИ, А ВКУПНО СЕ ЛЕКУВААТ 489 БОЛНИ, СОМНИТЕЛНИ И ПОТВРДЕНИ ЗА КОВИД-19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 56 нови пациенти...