Кулеба навел дека е на „топ политичко ниво“ Киев е лишен од можна соработка со Северноалтанската алијанса, бидејќи соработката со НАТО ја блокира Унгарија.

Објавил: Весна Петровска | 17 септември, 2019 15:42

КИЕВ ВО ШОК: Унгарија не и дозволува на Украина да дојде на самитот на НАТО

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Поради несоласувањто со Унгарија, Киев не доби покана на самиотот на НАТО во Лондон, соопшти претседателот на владата на Украина по прашањето на европската евроатланска интеграција Димитриј Кулеба.

Кулеба навел дека е на „топ политичко ниво“ Киев е лишен од можна соработка со Северноалтанската алијанса, бидејќи соработката со НАТО ја блокира Унгарија.

Потпретседателот на Владата на Украина нагласи дека овој проблем на сегашната власт го има наследено и за сега прашање е кога тој ќе се реши.

За НАТО да ги повика на Самиотот претставниците на Украина во Лондон, Алијанската треба да дојде до консензунс, но Унгарија не го менува својот став.

Унгарија и Украина имаат проблем кој трае со години, и не се знае кога тој проблем ќе биде решен.

За потсетување, официјална Будимпешта бара на заткарпатските Унгарци да им се врати правото на школување на свој јазик.

Во октомври минатата година украинското МНР го прогласи унгарскиот конзул во градот Берегово за персона нон грата и му даде рок од 72 часа да ја напушти земјата. Унгарија за возврат го протера украинскиот конзул во Будимпешта и се закани дека ќе ја блокира интеграцијата на Украина во ЕУ и НАТО.

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, ја обвини Украина дека спроведува екстремна кампања, која ја поттикнува омразата кон заткарпатските Унгарци и негира дека унгарскиот конзул го прекршил законот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Влегувате во Србија само со лична карта, без тест на Ковид-19 и што е најважно, без задолжителна самоизолација од 14 дена, посочува ТВ-станицата.

ХРВАТИТЕ ДОАЃААТ ВО СРБИЈА НА ШОПИНГ: Еве што најчесто купуваат!

Хрватите можат да патуваат во Србија под скоро исти услови како пред 12 март, кога границата...

Земјата повторно се движи, на внимателно и уредно, следејќи ги индикациите на владата, изјави Конте, објави Си-Ен-Ен.

ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРЕМИЕР ПРЕДУПРЕДИ: Во наредните месеци ќе биде многу тешко!

Следните неколку месеци ќе бидат многу тешки, но ќе сториме се што можеме за да им помогнеме...

Анализата посочува дека пандемијата на коронавирус предизвика невиден шок во економиите на земјите од регионот и дека нејзините последици ќе бидат посилни од оние од времето на последната рецесија.

Хрватска пред економски колабс: Ќе помине најлошо од сите земји на средна и источна Европа!

Хрватска оваа година очекува огромен пад на економската активност, многу поголема...

Распуштањето на парламентот беше најавено порано во понеделникот од страна на премиерот и претседател на ХДЗ, Андреј Пленковиќ, кој за тоа го извести претседателот на Републиката.

ХРВАТИТЕ ОДАТ НА ИЗБОРИ: Парламентот се распушта во понеделник, гласање во јуни или јули!

Претседателот на хрватскиот парламент, Гордан Јандроковиќ, во понеделник, 18 мај, официјално...