Ким зборуваше на партиската средба за вирусот корона, додека Северна Кореја ги затвори границите и воведе карантин пред шест месеци.

Објавил: Катерина Крстиќ | 3 јули, 2020 11:20

КИМ СЕ ПОФАЛИ СО УСПЕХ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ: Детално го планиравме спречувањето на вирусот!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Beta

Водачот на Северна Кореја Ким Јонг Ун го поздрави „големиот успех“ во борбата против корона вирусот, но предупреди дека мерките не треба да се олеснат „предвреме“, објавија денеска локалните медиуми, кои сугерираат дека земјата нема наскоро да ги отвори своите граници.

Ким зборуваше на партиската средба за вирусот корона, додека Северна Кореја ги затвори границите и воведе карантин пред шест месеци.

„Планиравме детално да го спречиме ширењето на овој подмолен вирус и одржувавме стабилна анти-епидемиолошка состојба и покрај глобалната санитарна криза“, рече Ким, пренесува КЦНА.

Според него, „големиот успех“ е постигнат благодарение на планирањето на раководството на централниот комитет на партијата и остриот дух на волонтерството.

Ким додаде дека нацијата треба да остане во „најголема подготвеност“, особено поради новите фокуси на вирусот корона во соседните земји.

Водачот на Северна Кореја потврди дека предвременото олеснување на мерките ќе доведе до „незамислива и непоправлива криза“.

Земјата нема пријавено никакви случаи на инфекција со коронавирус, но многу експерти се сомневаат дека никој не се заразил откако вирусот се појавил во соседна Кина, а потоа се шири низ целиот свет.

Северна Кореја воведе драстични мерки, ги затвори своите граници и воведе карантин. Експертите на ООН предупредуваат на недостиг на храна во земјата поради затворените граници.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Арапските медиуми денес објавија дека сопругата и ќерката на либанскиот премиер Хасан Диаб исто така се повредени во страотната експлозија.

ОФИЦИЈАЛНО УТВРДЕНА ПРИЧИНАТА ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ: Целиот град во рушевини, болниците преполни!

Моќна експлозија избувна вчера попладнето во близина на пристаништето во Бејрут, најнаселениот...

Директорот на СЗО, Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

СЗО: И покрај сите напори, во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот!

И покрај сите обиди кои ги прават научниците за да создадат ефективна вакцина против...

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени...

Според информациите на дописничката на МИА од Атина, веројатно е дека ќе се обнови и продолжи друга министерска одлука што се однесува на забрана за влез во Грција на државјани од трети земји, а ќе важи во следните две седмици.

НИШТО ОД ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Границите затворени до 15 август

Одлуката на Грција за привремено ограничување на сите авионски, железнички и копнени...