Се уште останува мистеријата за тоа  каде е сега, и не е виден откако пред извесно време на 1ви мај сликите на лидерот на церемонијата за фабриката за ѓубрива во Сункон. Сликите беа објавени од страна на Северна Кореја за да се докаже дека е жив и со добро здравје по веста која го обиколисветот дека тој е мртов по операцијата на срцето.

Објавил: Катерина Крстиќ | 15 мај, 2020 10:58

КИМ ЈОНГ-УН ИСЧЕЗНА: Американците не се сигурни во веродостојноста на фотографиите, луксузната јахта го откри скривалиштето!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Express.co.uk Foto: EPA

Ким Јонг-Ун не е виден во јавноста откако Северна Кореја објави фотографии од диктаторот за да докаже дека е жив, што предизвика повторно шпекулации, по што американските власти соопштија дека можеби и не се работи за реални фотографии.

Северна Кореја строго ги контролира информациите, особено онаа за Ким Јонг Ун, кого го третира како скоро божество. Тешко е да се процени дали оваа информација за неговото здравје е вистинита.

Се уште останува мистеријата за тоа  каде е сега, и не е виден откако пред извесно време на 1ви мај сликите на лидерот на церемонијата за фабриката за ѓубрива во Сункон. Сликите беа објавени од страна на Северна Кореја за да се докаже дека е жив и со добро здравје по веста која го обиколисветот дека тој е мртов по операцијата на срцето.

Според некои американски медиуми, се шпекулира дека диктаторот, доколку е жив, повторно е во својата луксузна вила во приморскиот град Вусан, каде е забележано пристигнувањето на уште една луксузна јахта.

Но, американскиот официјален претставник сега е принуден да признае дека „не може да каже ниту едно ниту друго“ ако неодамнешните слики на Ким се реални.

Северна Кореја е позната како многу затворена земја, која работи под исклучително  екстремна изолација и приватност, каде малку се знае за настаните во земјата.

Советникот за безбедност на Белата куќа, Роберт О’Брајан, изјави за Блумберг:

„Се чини дека е надвор и сече ленти во фабриката за ѓубрива.

“Значи, знаете, нашето размислување е дека тој е веројатно добро. Многу е тешко да се добијат информации од Северна Кореја.”

„Тие навистина не даваат информации за случувањата во нивната земја но објавија фотографии дека тој е жив и здрав и претпоставуваме дека е вистина“.

Ким, наводно, се појави за прв пат по 20 дена, на 1 ви мај, кога  севернокорејските државни медиуми објавија негови фотографии докажувајќи дека е жив.

 

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Дерик е обвинет за убиство од трет степен, а убиството умисла го објави во петокот државниот обвинител од областа Хенепин, Мајк Фримен.

И родената жена го шутна расистичкиот убиец во униформа: Сопругата на полицаецот поради која гори Америка бара развод!

Сопругата на поранешниот полициски службеник во Минеаполис Дерик Човин поднесе барање...

Иницијатор за поднесување на барањето е д-р Алемпијевиќ, професор по судска медицина на Медицинскиот факултет во Белград, а него го поддржаа уште шест колеги и еден лекар во пензија.

НЕСТОРОВИЌ ОСТАНУВА БЕЗ ДОКТОРСКА ЛИЦЕНЦА: Ќе поднесам тужба!

Против проф. Д-р Бранимир Несторовиќ, член на Кризниот штаб за борба против коронавирусот,...