Чумата е предизвикана од бактерии, а луѓето можат да ја добијат, ако се каснати од заразено животно (или јадат сурово месо). Ако не се лекува, секогаш завршува фатално.

Објавил: Сара Фемина | 15 ноември, 2019 1:49

КИНА ВО ПАНИКА: Се појави смртоносна чума позната како ,,Црна смрт”, заразени уште две лица

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Две лица во Кина се заболени од чума, соопштија кинеските власти. Ова е втор пат во Кина да се појави т.н. Црна смрт, една од најсмртоносните причинители на пандемија во историјата на човештвото.

Двајцата пациенти се ставени во карантин во Пекинг и кинеската влада соопшти дека презела превентивни мерки.

Оваа година монголска двојка почина од бубонска чума, бидејќи јадела суров бубрег од мајмун, кој во народната медицина се смета за лек.

Новите пациенти кои имаат симптоми на пневмонија, потекнуваат од кинеската провинција Внатрешна Монголија и сега се лекуваат во округот Чојанг во Пекинг, пренесува Си-Ен-Ен.

Чумата е предизвикана од бактерии, а луѓето можат да ја добијат, ако се каснати од заразено животно (или јадат сурово месо). Ако не се лекува, секогаш завршува фатално.

Чума (болест), е специфична болест предизвикана од Yersinia pestis. Постојат три поголеми манифестации:

Бубонска чума
Септисемичка чума
Пневмонска чума

Секоја болест која предизвикува оток на лимфните јазли (бубо). Пандемија која се создава од таква болест.
Било кој вирулент или високо заразна болест која може да предизвика епидемија или пандемија
Во историјата:
Црната смрт, позната и како Црната чума: евроазиска пандемија која била предизвикана од бубонична чума, започнувајќи во четиринаесеттиот век со повторни избивања се до осумнаесеттиот век.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Британските медиуми пренесуваат дека вкупно со коронавирусот се заразени 3. 554 лица. До сега во покраината каде има најмногу заболени бројот достигнал до 840 случаи.

Досега од смртоносниот Корона вирус починаа 131 лице

Сто триесет и едно лице до сега починале од корона вирусот кој сее страв во Кина и светот....

Американските медиуми објавија дека денеска се пронајдени уште две тела на лицата кои го загубија животот при падот на хеликоптерот на поранешниот Брајант. се извлечени, јавија американските медиуми.

ВИДЕО: Пронајдени телата на сите девет загинати од хеликоптерот на Брајант

Се уште топ тема во светските медиуми е страотната несреќа во која трагично загина...

Хеликоптерот на Коби бил од типот, Сикорски С-76Б, направен во 1991 година, и вчера беше објавено дека немал црна кутија.

Коби и Ванеса имале договор никогаш да не патуваат заедно со хеликоптер

Коби Брајант кој беше еден од најпознатите кошаркари во светот, и неговата ќерка, тринаесет...

Иранската новинска агенција Мехр известува дека Д’Андреа, попознат како ајатолах Мајк, бил во авион на САД соборен од Талибанците во понеделникот, пренесува британскиот „Дејли Стар“.

Убиен офицер на ЦИА кој го ликвидира Сулејмани – Иран: Бил во авионот кој мистериозно беше срушен во Авганистан

Иранските медиуми денеска објавија дека висок американски службеник на ЦИА, Мајкл...