Кина, каде се појави новиот вирус на корона на крајот на 2019 година, ја запре епидемијата на нејзино тло неколку месеци, благодарение на строгите контроли, општото носење маска!

Објавил: Стојче Бушин | 12 октомври, 2020 10:54

Кина за пет дена за Ковид-19 ќе тестира град со 9 милиони жители

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Кина од денес спроведува масовна кампања на тестирање за коронавирусот во градот Чингдао со девет милиони жители!

Кина, каде се појави новиот вирус на корона на крајот на 2019 година, ја запре епидемијата на нејзино тло неколку месеци, благодарение на строгите контроли, општото носење маска!

Првите потврдени случаи биле луѓе кој работеле на пазарот за морски плодови во Вухан. Кинеските научници потоа ја изолирале, репродуцирале и ја ставиле на располагање неговата генетска низа.

Патогенот е вирус од семејството корона чија генетска секвенца е 80% слична на SARS. Првите симптоми на вирусот се појавиле на 8 декември.

Хонгконг и Макао ги прогласиле првите потврдени случаи на 22 јануари. На почетокот на февруари, бројот на починати во Кина го надминал бројот од епидемијата на SARS. На 30 јануари, Италија имала два потврдени случаи на болни од вирусот, двајца кинески туристи за кои се претпоставува дека прво стигнале во Милано, а потоа заминале за Рим кога им се појавиле првите симптоми на болеста. Владата прогласила вонредна состојба на шест месеци и ги забранила сите летови за и од Кина.

Светската здравствена организација (СЗО) на 30 јануари прогласила избивање на епидемија со вонредна состојба за меѓународно јавно здравје.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

„Дедо Мраз да држи дистанца, редовно да ги мие рацете и носи маска кога е потребно“, се вели во соопштението на белгиската влада.

Белгиската влада му напиша на Дедо Мраз: Држете се на дистанца, мијте ги рацете и носете маска

Рестриктивните мерки ширум Европа доведоа до тоа владите на многу земји да даваат...

Исто така, се наведува дека Хрватска силно ги поддржува напорите на НАТО за одржување на безбедноста во Косово, како и во поширокиот регион, пренесува Косово на Интернет.

ХРВАТСКА ИСПРАЌА ХЕЛИКОПТЕРИ И АРМИЈА НА КОСОВО: Тие тврдат дека Косово и Метохија е стратешко прашање за нив!

Владата на Хрватска на седницата на 19 ноември го усвои Предлогот на Одлука за учество...