Властите ангажирала четири градежни компании што за недела дена ќе го довршат медицинскиот центар кој ќе се простира на шест хектари.

Објавил: Весна Петровска | 27 јануари, 2020 20:04

Кинезите ветија дека ќе направат болница за 7 дена: По 4 дена се НАДЗИРА објектот – еве како расте ЗГРАДАТА!

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Кинескиот град Вухан, кој е во изолација поради Корона вирусот, ќе изгради посебна болница за лекување на пациентите од оваа зараза, а се очекува да има 1300 кревети.

Властите ангажирала четири градежни компании што за недела дена ќе го довршат медицинскиот центар кој ќе се простира на шест хектари.

Се очекува болницата првите пациенти да ги прими на 3. февруари, пренесуваат кинеските медиуми.

„Ги мобилизиравме сите работници во Вухан да работат на смени, за да стигнеме навреме“, рекол Жанг Чонгси, менаџер на градежната фирма „Вухан констракшн“.

Болницата ќе се простира на 25.000 квадратни метри, а ќе биде наменета за лекување исклучиво на пациентите кои боледуваат од Корона вирусот.

Бидејќи бројот на заразени расте, постоечкиот капацитет ќе го достигне својот максимум.

На снимката од градилиштето се гледа голем број на багери кои ги поставуваат темелите за нова здравствена установа

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Анџело Борели, шеф на регионалната агенција за цивилна заштита, рече дека сите тројца што починале денеска биле постари лица, на 83, 84 и 91 година.

Нови четири смртни случаи од коронавирусот во Италија

До сега 11 лица починаа како последица од новиот смртоносен коронавирус, објавија денеска...

Според последните податоци објавени денеска од Националната комисија за здравство во Кина,  земјата во текот на вчерашниот ден биле регистрирани дури 508 новопотврдени случаи заразени од коронавирус. Вкупниот број на заболени од смртоносниот вирус во Кина изнесува 77.658.

ЗАПРЕПАСТУВАЧКИ ИЗВЕШТАЈ: Коронавирусот сепак води потекло од САД?

Kоронавирусoт се повеќе се шири низ светот. Овој смртоносен вирус Ковид-19 шири страв...