ПЦР тестовите се сметаат за најточни и најчувствителни на вирусот SARS-CoV-2 кој предизвикува COVID-19, но за да се добите резултатот, потребни се неколку часа.

Некои земји доживеа сериозни заостанувања поради големата побарувачка за тестирање, поттикнати од експлозивното ширење на високо заразната омикрон варијанта.

Објавил: Мирко Бачиќ | 9 февруари, 2022 20:29

Кинезите развија нов ковид-тест, дава резултати за 4 минути

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Кинески научници развија нов тест за коронавирус, прецизен како ПЦР лабораториски тест, но дава резултати во рок од 4 минути.

ПЦР тестовите се сметаат за најточни и најчувствителни на вирусот SARS-CoV-2 кој предизвикува COVID-19, но за да се добите резултатот, потребни се неколку часа.

Некои земји доживеа сериозни заостанувања поради големата побарувачка за тестирање, поттикнати од експлозивното ширење на високо заразната омикрон варијанта.

Истражувачи од Универзитетот Фудан во Шангај велат дека имаат решение за проблемот.

Во рецензирана статија објавена во Nature Biomedical Engineering, тимот изјави дека нивниот сензор кој користи микроелектроника за анализа на генетски материјал од брисеви, може да ја намали потребата за долготрајни лабораториски тестови на коронавирус.

„Вградивме електромеханички биосензор за детекција на SARS-CoV-2 во интегриран и преносен прототип на уредот и покажавме дека го детектира вирусот за помалку од 4 минути“, наведе научниот тим.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.