Во април, Ли избега од Хонг Конг во Америка, наводно, со цел да го предупреди светот за пандемија. Оттогаш, се крие од страв за нејзината безбедност. Таа тврди дека нејзините шефови во Хонг Конг, каде работела во лабораторија призната од СЗО, ја замолкнале кога сакала да ја предупреди јавноста за круната во декември минатата година.

Објавил: Катерина Крстиќ | 16 септември, 2020 10:21

КИНЕСКА ДОКТОРКА СО ШОКАНТНИ ДОКАЗИ: Коронавирусот е направен во лабораторија во Вухан- овој извештај покажува се!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Njujork post

Ли Менг Јанг, вирусолог од Кина, објави извештај што треба да биде доказ дека вирусот корона е создаден во лабораторија во Вухан.

Со месеци Ли се залагаше за теоријата дека вирусот е вештачки создаден и тврди дека извештајот ги поддржува нејзините тврдења.

Ли, која работеше како истражувач во Хонг Конг во лабораторијата на јавната здравствена установа, во извештајот наведува дека вирусот е направен во лабораторија за само шест месеци.

Научен труд објавен на веб-страницата Зенодо, потпишан од двајца други автори, објаснува како САРС-КоВ-2 има биолошки карактеристики кои не одговараат на природните зоонозни вируси.

“Теоријата за природно потекло, иако е широко прифатена, нема значителна поддршка. Сепак, алтернативната теорија дека вирусот можеби потекнува од истражувачка лабораторија е строго цензурирана во научни списанија. Како и да е, SARS-CoV-2 покажува биолошки карактеристики кои не се во согласност со природен зоонотичен вирус “, се вели во извештајот.

Во исто време, вирусологот тврди дека започнала да го спроведува првото истражување на ковид-19 минатата година. Таа претходно го обвини Пекинг дека лажел кога дознале за постоењето на вирусот и дека учествувале во прикривање на нејзиното откритие.

Претходно, некои американски научници објавија труд во кој се наведува дека со мапирање на геномот Ковид, дошле до заклучок дека САРС-КоВ-2 не е направен во лабораторија, ниту пак дека вирусот е манипулиран. Од друга страна, ова научно дело го негира тоа.

Неколку дена пред објавувањето на трудот, Ли за медиумите изјави дека вирусот корона потекнува од лабораторијата во Вухан, која е под контрола на кинеската влада.

Таа инсистира на тоа дека тврдењето дека вирусот потекнува од пазарот во Вухан е приказна која „ги замачкува очите на луѓето“.

“Тоа е приказна за заслепување на очите на луѓето. Овој вирус не настанал во природа”, рече таа.

Во април, Ли избега од Хонг Конг во Америка, наводно, со цел да го предупреди светот за пандемија. Оттогаш, се крие од страв за нејзината безбедност. Таа тврди дека нејзините шефови во Хонг Конг, каде работела во лабораторија призната од СЗО, ја замолкнале кога сакала да ја предупреди јавноста за круната во декември минатата година.

Таа исто така тврди дека, пред да ја напушти Кина, биле уништени сите нејзини дела и доказите што ги собрала за формирање на вирусот корона.

Во декември, таа работеше како вирусолог во лабораторијата на Универзитетот во Хонг Конг, Центар за истражување на заразни болести на Светската здравствена организација.

Нејзиниот шеф, професорот Лео Пун, ја замолил да испита мистериозен пакет случаи на вирусна инфекција слична на САРС во кинескиот град Вухан.

Професор Пун беше еден од научниците кои учествуваа во идентификувањето на редоследот на геномот на вирусот корона што ја предизвика епидемијата на САРС во 2003 година.

Она што го откри во Пекинг, беше игнорирано и дополнително потиснато од режимот и неговите научници.

На почетокот на јануари, со испитување на кластери во семејства, открила дека вирусот во Вухан се пренесува од човек на човек. Таа исто така дозна дека други научници во Кина го секвенционирале геномот на новиот вирус на корона. Таа знаеше дека Вухан има повеќе случаи отколку што призна кинеската влада, па затоа смета дека тврдењето на Пекинг дека вирусот потекнува од пазарот во Вухан е всушност намерна лага.

Од друга страна, лабораторијата во која работела негира дека некогаш извршила истражување за тоа како се пренесува Ковид-19 од личност до личност и тие посочуваат дека нејзините тврдења не се засноваат на научни факти.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.