понеделник, 17 февруари 2020

MK/ EN/ DEОваа епидемија се шири брзо, а најризично е во градовите Пекинг и Шангај, со потврдени случаи во Тајланд, Јужна Кореја, Јапонија, Тајван, Макао и САД. Кинеската државна комисија за здравство има и докази дека смртоносниот вирус се пренесува со дишење од пациент на пациент.

Објавил: Катерина Крстиќ | 22 јануари, 2020 9:14

Кинескиот грип коси: Девет починати и над 400 новозаболени

Фото/Текст извор: ©магазин.мк
Новиот смртонесен вирус Корона кој предизвикува воспаление на Белите Дробови, се пренесува од лице на лице

Денеска Светската здравствена организација (СЗО) ќе одржи итен состанок по повод новиот корона вирус.

– Веќе е регистрирано пренесување на вирусот и инфекцијата од човек на човек. Докажано е дека болеста се пренесува преку респираторниот тракт и оти вирусот мутира, изјави директорот на Националната здравствена комисија Ли Бин.

Најпогодена од вирусот е покраината Хубеи, од каде и се сите девет починати. Властите со апел до граѓаните да избегнуваат јавни собири.

Стравот од епидемија се шири бидејќи милиони Кинези оваа недела ќе патуваат во своите домови за да ја прослават кинеската Нова година в сабота.

Новиот вирус е од групата вируси што предизвикуваат САРС, болест од која во 2002 и 2003 година починаа 800 луѓе во целиот свет, и која исто така потекна од Кина.

Мајк Остерхолм, директор на Центарот за Инфективни болести и истражување на Универзитетот во Минесота рече: „Единствениот причинител што може да го стори тоа, што го знаеме денес, е грипот“.Коронавирусите едноставно немаат пандемски потенцијал. Најмногу, тие можат да предизвикаат повеќе, географски локализирана појава. Но, колку големи и смртоносни може да се појават овие епидемии, се уште е загатка.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Постојат четири предупредувања од највисоко ниво во Англија и две во Велс, што значи дека постои опасност по животот на жителите.

КРАЈОТ НА СВЕТОТ ЗАПОЧНА: Невремето “Денис” руши се пред себе- Јужни Велс како Венеција(видео)

Велика Британија е погодена од невремето “Денис”, придружено со силен ветер и...

ТАСС известува дека Лавров предупреди дека на светот денес ми недостига заедница за борба против заканите и ризиците што светот не ги видел од крајот на Втората светска војна.

Лавров удри шамар на меѓународната заедница: Министерот откри што е најголема закана на човештвото

Од крајот на Втората светска војна, човештвото не по загрозено како што е денес, рече...


error: Content is protected !!