Иако се воведени добри мерки за контрола и превенција, бројот на новооткриени случаи брзо се зголемува.

Објавил: Рејхан Бајрами | 6 април, 2020 12:11

КИНЕСКИТЕ СТРУЧЊАЦИ ВО СРБИЈА: Да се воведе полициски час од 24 часа- има премногу луѓе на улиците!

Фото/Текст извор: ©Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić магазин.мк

Голем број српски државјани не носат заштитни маски и на улиците има премногу луѓе, тврдат кинеските стручњаци во Србија.

Тој проценува дека многумина постапуваат неодговорно и дека државата треба да воведе полициски час за 24 часа за да спречи ширење на епидемијата.

Гуо раководител на Одделот за пулмологија и интензивна нега при Првата придружна болница на универзитетот „Сан Атат-Сен“, Гуо вели дека тим кинески лекари посетиле и други градови во Србија, покрај Белград, да се запознаат со состојбата на теренот, истакнувајќи дека има многу луѓе на улиците, особено за време на викендите, без негова проценка дека одреден број граѓани не носат маски.

„Тие не се доволно внимателни, затоа сметаме дека државата треба да го продолжи полицискиот час на 24 часа“, рече Гуо во изјавата за Танјуг преку Скајп.

Гуо раководител на Одделот за пулмологија и интензивна нега при Првата придружна болница на универзитетот „Сан Атат-Сен“, Гуо вели дека тим кинески лекари посетиле и други градови во Србија, покрај Белград, да се запознаат со состојбата на теренот, истакнувајќи дека има многу луѓе на улиците, особено за време на викендите, без негова проценка дека одреден број граѓани не носат маски.

Сепак, споредувајќи ја епидемиолошката состојба во Србија со Италија и Шпанија, тој изјавува дека нашата земја презеде соодветни мерки навреме мерки за контрола и превенција на епидемијата и дека дава резултати.

” Иако се воведени добри мерки за контрола и превенција, бројот на новооткриени случаи брзо се зголемува, што треба да го продолжи полицискиот полициски час, а граѓаните треба да разберат дека е во нивни интерес да соработуваат со владата и дека треба да ги почитуваат сите мерки “, вели тој. 

Се верува дека епидемиолошката состојба во Србија во споредба со Шпанија и Италија, кои се најмногу погодени во Европа од вирусна коронална пандемија, дава повеќе причина за оптимизам, бидејќи, како што посочува Гуо, српската влада и српскиот претседател биле активни уште од почетокот.

Претседателот Вучиќ упати повик за помош на почетокот на епидемијата и можеме да видиме дека во последно време значителна помош доаѓа од Србија од различни страни. Пристигнаа околу пет милиони маски, околу 1.000 респиратори, разни медицински уреди, така што се покажува колку напорно работеле претседателот и владата и релевантните министерства и експерти од оваа област “, забележува Гуо.

Државата формираше свој стручен тим, тимови сега се формираат на ниво на град и во болница, и се што е направено покажува дека државата направи големи напори и има добар пристап во справувањето со оваа епидемиолошка состојба “, рече Гуо.

Тој беше задоволен што беше дел од тимот испратен од кинеската влада во Србија, посочувајќи дека во секој град и институција тие биле подготвени да соработуваат и да разменуваат искуства со кинески експерти.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Италија ќе добие околу 20 милијарди евра според новиот европски план за ублажување на влијанието на пандемијата на коронавирус врз работните места, објави денеска премиерот Џузепе Конте.


20 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ЗА ИТАЛИЈА ОД ЕУ: Тоа е голема помош за нашата земја!

Италија ќе добие околу 20 милијарди евра според новиот европски план за ублажување...

Сегашни и поранешни службеници на ЦИА изразија вџашеност поради сличноста помеѓу настаните дома и знаците за опаѓањето на демократијата кои се обучени да ги забележуваат кај други нации.

Ситуацијата во Америка им е вознемирувачкa!

Ситуацијата во Америка им е вознемирувачки позната на аналитичарите на ЦИА навикнати...

Затоа, воведените мерки немаат никаква врска со вирусот! Но, главниот производ на овие мерки е паника а таа е опасна.

ШОКАНТЕН АПЕЛ ОД ГЕРМАНСКИ ДОКТОР: Коронавирусот е плод на мафијашка измама!

Група германски лекари основаа здружение чија цел е да му ја кажат на светот вистината...