Филипче упати огромна благодарност до СЗО, за целиот овој изминат период на помош и поддршка при справувањето од КОВИД-19 вирусот.

Објавил: Рејхан Бајрами | 28 декември, 2020 14:53

Клиниката за неврологија доби 25 монитори за следење на виталните параметри на пациентите

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Клиниката за неврологија денеска доби 25 монитори за следење на виталните параметри на пациентите, 50 пулс оксиметри и 50 инфрацрвени термометри од Светската здравствена организација.  

Станува збор за донација во висина од 2,5 милиони денари и истата ќе биде од голема помош за установата.

Клиниката за неврологија денеска доби 25 монитори за следење на виталните параметри на пациентите!

Филипче упати огромна благодарност до СЗО, за целиот овој изминат период на помош и поддршка при справувањето од КОВИД-19 вирусот.

Да ги почитуваме препораките на СЗО и да излеземе заеднички како победници од оваа борба, рече Филипче!

Исто така со донацијата од САД, на Хематологија годишно ќе се примаат 70 нови пациенти со малигни болести.

Благодарност до амбасадата на САД во нашата земја како и до американската амбасадорка Кејт Мери Брнз, за поддршката која ја даваат во секторот на јавното здравство, како и за помошта од самиот почеток на кризата со ковид 19.

“Новиот капацитет, заедно со воспоставените најсовремени методи за лекување и медицинска грижа, нудат можност нашата клиника да му служи не само на македонскиот јавен здравствен систем, туку истовремено не етаблира во врвот на најзначајните центри за лекување на хематолошки болести во поширокиот регион.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Веста за трансплантацијата ја објави утрово министерот за здравство Венко Филипче преку својот фејсбук-профил.

ИСТОРИСКА ФОТОГРАФИЈА: Докторите и се поклонуваат на младата девојка чие семејство одлучи да ги донира нејзините органи

Историска фотографија, докторите и се поклонуваат на младата девојка чие семејство...