Од почетокот на пандемијата, во дневната болница непречено се даваат медицинските услуги во две смени, а во установата целосно се спроведуваат проколите за работа!

Објавил: Стојче Бушин | 22 август, 2020 9:46

Клиниката за хематологија има комплетно нов изглед

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Со реновирањето на Дневната болница, сега Клиниката за хематологија има комплетно нов изглед. Обезбедени се и нови најсовремени апарати за подобра и поквалитетна здравствена нега, информираше Филипче!

Од почетокот на пандемијата, во дневната болница непречено се даваат медицинските услуги во две смени, а во установата целосно се спроведуваат проколите за работа.

Пациентите мора да се чувствуваат безбедно и сигурно. Продолжуваме да го јакнеме нашето здравство, вели Филипче!

Обезбедени се и нови најсовремени апарати за подобра и поквалитетна здравствена нега. информираше Филипче!

Исто така за првпат во нашата земја добиваме кабинет со биосигурност ниво 3 – донација од американската амбасада. Овој кабинет е во просториите на Институтот за јавно здравје.

Во лабораторијата на ИЈЗ, од почетокот на пандемијата немаше ниту еден инфициран вработен здравствен работник и строго се придржуваат до сите стрикни протоколи. Благодарност и до директорот на ИЈЗ д-р Шабан Мемети и д-р Голубинка Бошевска за пожртвуваната, 24 часовна работа на ден од почетокот на кризата, поренцираше Филипче!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Министерот Филипче истакна дека добро одат преговорите со компанијата Фајзер и за кратко време договорот ќе биде склучен, резервирани се дозите со таа динамиката како што беше најавено од овој производител.

Филипче: Здравствениот систем е подготвен за вакцинација, фрижидерите за вакцините пристигнаа

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, во вчерашното гостување во Дневникот на...

Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи.

ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ ОД 4 ДО 10 ЈАНУАРИ, 2021: НАМАЛУВАЊЕ НА БРОЈОТ НА СМРТНИ СЛУЧАИ И ПРОЦЕНТОТ НА ПОЗИТИВНИ ОД ТЕСТИРАНИ, ЗГОЛЕМЕН БРОЈ НА ОЗДРАВЕНИ ЛИЦА

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 4 до 10 јануари...