Од вчера во Приштина е тогашниот американски претседател Бил Клинтон, а по него пристигна и тогашната државна секретарка Медлин Олбрајт, кои во главиот град на Косово ќе добијат признанија.

Објавил: Валерија Петрова | 12 јуни, 2019 13:12

Клинтон на прослава во Приштина

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Косово денеска од 11 часот на главниот плоштад во Приштина ќе одбележи 20 години од навлегувањето на НАТО-трупите, односно од „денот на ослободувањето на Косово од српската власт“.

Од вчера во Приштина е тогашниот американски претседател Бил Клинтон, а по него пристигна и тогашната државна секретарка Медлин Олбрајт, кои во главиот град на Косово ќе добијат признанија.

– Мислам дека цел свет може да го земе Косово како пример како тоа растеше и како живее во мир во своите соседи. Заслужува да биде дел од ЕУ и НАТО. Секогаш ќе бидат горд што бев претседател на САД кога ви беше потребен некој што ќе каже-нема веќе етничко чистење, нема веќе напуштање на татковината и убивање на невини цивили. Мора да постои начин – нагласи Клинтон во Приштина.

На денешен ден пред 20 години меѓународните трупи навлегоа на Косово, откако два дена претходно кај Куманово беше потпишана „Кумановската спогодба“, со што завршија бомбардирањата на НАТО врз тогашна СР Југославија

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Исто така, вели дека државата ќе се обиде да ја заврши работата за ИМТ и за тој простор да добие 90 или 100 милиони евра.

Вучиќ закасни поради лошиот пат, најави итна обнова, а кај нас за патиштата се примижува

Српскиот претседател Александар Вучиќ, откако задоцни во посета на Књажевац поради...

По забавата со пријателите Долорес и Стојан тргнале на пат за Загреб, на 23 октомври 2013 година, во 6.45 утрото, нивниот автомобил, кој го возел Матавуљ, се судрил со друг автомобил. Од силината на двата автомобили слетале од патот, а младата актерка, иако била врзана, излетала низ прозорот.

БАЛКАНОТ ЗАНЕМЕ ОД БОЛКА: Актерката почина на истото проколнато место каде и нашиот Тоше

На местото каде почина нашата најголема музичка ѕвезда Тоше Проески згасна живот и...

И по долги години јавноста се уште чита разни наслови поврзани со животот и смртта на Маршалот.

Конечно вистината излезе на виделина: Еве која е причината поради што нема петокрака на гробот на ТИТО

Доживотниот претседател на поранешна Југославија, Јосип Броз Тито, или познат како...

Секако овој несекојдневен настан не ги остави рамнодушни верниците кои се упатија во манастирот со свои очи да го видат Божјото чудо.

Божјо чудо: Во манастир плаче иконата на свети Архангел Михаил (ФОТО)

Вистинско чудо се случи во манастир Крка, во Хрватска. Верниците останаа вчудоневидени...