Обвинителството на 15. месецов отвори истрага против лицата Б.Ј и З.М, кои ги товари за кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“. Првоосомничениот Б.Ј го товари и за „перење пари и други приноси од казниво дело“. Двајцата осомничени тргувале со влијание, убедувајќи луѓе кои се дел од истражна постапка дека се моќни кај јавен обвинител. 

Објавил: Валерија Петрова | 21 јули, 2019 13:06

КЛОПЧЕТО СЕ ОДМОТУВА: Запленет глисер во сопственост на второосомничениот во „Рекет“

Фото/Текст извор: ©оналјн магазин

По налог на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до овој момент е запаленет глисер во сопственост на второосомничениот во случајот „Рекет“, изјавија за МИА од Јавното обвинителство.

Глисерот е запаленет синоќа.

Обвинителството на 15. месецов отвори истрага против лицата Б.Ј и З.М, кои ги товари за кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“. Првоосомничениот Б.Ј го товари и за „перење пари и други приноси од казниво дело“. Двајцата осомничени тргувале со влијание, убедувајќи луѓе кои се дел од истражна постапка дека се моќни кај јавен обвинител.

ЈО информира дека е запленет глисер во сопственост на второосомничениот во „Рекет“

За потсетуање, Бојан Јовановски беше приведен на граничниот премин Богородица, а второосмоничениот Зоран Милески познат како Зоки Кичеец во познат скопски ресторан. 

Во истиот ден шефицата на специјалното обвинителство Катица Јанева си поднесе оставка.  ОЈО и го одзеде на шефицата на СЈО  мобилниот телефон за да се провери дали Јанева е поврзана некако со првоосмничениот и второосомничениот, но Катица поседувала уште еден мобилен за кој нејзиниот син Лазар Јанев изјавил дека го има изгубено во Белград, ова го изјави Рускоска за време на гостувањето во вестите на Сител.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Дали всушност Боки 13 ги користи српските медиуми како алатка за упатување на закани кон македонски, но и странски политичари, но оттука се поставува и прашањето кој е линкот од кој пристигнуваат наводни информации кои се објавуваат во српските портали и весници?

Кој му помага на Боки 13 да изнесува информаци надвор од „Шутка“?

Српските медиуми секојдневно објавуваат нови информации за првоосомничениот Боки...

Ах бе сдсмовчиња, споменик за Александар Македонски во центарот на Скопје изгласа СДСМ кога беа мнозинство

Јоци: Ах бе сдсмовчиња, споменик за Александар Македонски во центарот на Скопје изгласа СДСМ кога беа мнозинство во 2005 година

Новинарката Јорданка Ивановска-Јоци по повод поставувањето на таблите на споемениците...