Авионската база К1 е трета од која меѓународните сили се повлекоа овој месец во согласност со американскиот план за консолидирање на своите сили на две локации во Ирак.

Објавил: Рејхан Бајрами | 29 март, 2020 14:51

Коалиција предводена од САД се повлече од третата база во ИРАК: Опрема од милион долари предадена на Ирак(видео)

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Beta магазин.мк

Меѓународните сили предводени од САД се повлекоа денес од воената база во северен Ирак.

Авионската база К1 е трета од која меѓународните сили се повлекоа овој месец во согласност со американскиот план за консолидирање на своите сили на две локации во Ирак.

Коалициските сили ја предадоа базата К1 на ирачката армија, приближно во вредност од 1,1 милиони американски долари, a таа беше предадена на Ирачаните, додека 300 коалициски сили ја напуштија базата.

Од 2017 година, базата К1 се користи за започнување операции против исламистичките групи. Областа јужно од Киркук и северно од провинциите Диал, Салахадин и Ниневија се уште се области на исламистичка активност.

Коалициските сили веќе се повлекоа од Каиро, областа по должината на границата со Сирија и од базата на Каиро.

Овие повлекувања се во согласност со плановите за повлекување од базите преку Ирак и консолидирање на коалициските сили во Багдад и во воздушната база во пустинската област на западниот дел на земјата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Иницијатор за поднесување на барањето е д-р Алемпијевиќ, професор по судска медицина на Медицинскиот факултет во Белград, а него го поддржаа уште шест колеги и еден лекар во пензија.

НЕСТОРОВИЌ ОСТАНУВА БЕЗ ДОКТОРСКА ЛИЦЕНЦА: Ќе поднесам тужба!

Против проф. Д-р Бранимир Несторовиќ, член на Кризниот штаб за борба против коронавирусот,...

Според АП, тој оценил дека „во американската историја е без преседан толку мал број на корпорации кои контролираат толку голема сфера на човековите интеракции“.

ТРАМП ПОТПИША УРЕДБА ЗА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Имаа неконтролирана моќ да цензурираат, ограничуваат, креираат и кријат!

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ со кој се ограничува заштитата...