Меморијалот „Сеќавајќи се на животот на Коби и Џиџи Брајант“, ќе се емитува на неколку телевизии и радио станици во Соединетите држави, со почеток во 18:30 часот по средноевропско време.

Објавил: Мирко Бачиќ | 24 февруари, 2020 20:02

Коби и Џиана заминуваат во легендите: СВЕТОТ СЕ ЗБОГУВА СО ЦРНАТА МАМБА

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вечерва, познатата јавност во центарот „Стејплс“ во Лос Анџелес ќе му оддаде почит легендата на НБА лигата, Коби Брајант, кој заедно со својата ќерка Џиана и уште седум лица загинаа на 26 јануари во хеликоптерска несреќа.

Ќе бидат присутни над 20.000 луѓе, меѓу нив семејството, пријателите и оние кои успеале во можноста да купат билет – во лотарија, потпишана од повеќе од 80.000 луѓе.

Коби Брајант беше американски професионален кошаркар, кој играше во НБА лигата за екипата на „Лос Анџелес Лејкерс“ и е син на поранешен НБА играч Џо Брајант. Беше висок 198 см, тежок 95 кг и играше на позицијата бек. Коби имал одлична кошаркарска кариера во средното училиште Ловер Мерион во Пенсилвенија каде што бил познат како најдобар средношколски кошаркар во државата.

Се очекува да пристигне голема делегација на Лејкерси, за која Коби Брајант играше во НБА, како и членовите на Лос Анџелес Клиперс и Мемфис Гризлис и Расел Вестбрук.

Меморијалот „Сеќавајќи се на животот на Коби и Џиџи Брајант“, ќе се емитува на неколку телевизии и радио станици во Соединетите држави, со почеток во 18:30 часот по средноевропско време.

Потсетиме дека на 12 февруари Коби Брајант беше погребан со ќерката Џиџи, а комеморацијата беше затворено за јавноста и на него присуствуваше само потесното семејство.

Датумот на меморијалниот настан беше симболично избран според броевите што ги носеа Коби и Џиџи Брајант – „24“ и „2“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Оваа вест го шокираше целиот инспекторат на РС, но и други институции кои во последно време биле под голем притисок, како резултат на пандемијата на коронавирус.

САМОУБИСТВО ВО БАЊА ЛУКА: Главниот здравствен инспектор Десимир Милјиќ, пронајден обесен!

Десимир Миjиќ (64), главен здравствен инспектор на РС, се самоуби во Бања Лука во петокот...

Денеска, тажна поворка од стотици луѓе на Гробиштата Батајница го испратија младиот возач ГПС Бојан Перац (31) кој загина минатата недела на своето работно место, зад воланот на автобусот на линија 15.

Загинатиот возач (31) од Србија погребан во бел ковчег: Бојан нека те чуваат ангелите(ФОТО)

Денеска, тажна поворка од стотици луѓе на Гробиштата Батајница го испратија младиот...