Како што објаснуваат од Министерството за Фокус, компанијата имала лиценца како правно лице, врз основа на која обезбедила и таканаречен извод од лиценца за неколку автобуси, но, истакнуваат од таму, друштвото немало ваков извод од лиценца за автобусот кој изгоре во Бугарија!

Објавил: admin@magazin | 25 ноември, 2021 6:14

Кобниот автобус требало да го контролираат и Царината и Инспекторатот

Фото/Текст извор: ©магазин/фокус

„Беса Транс“ имала лиценца како правно лице и извод од лиценца за неколку автобуси, но не и за оној што изгоре во Бугарија, анализира Фокус!

Одговорност за автобуската несреќа мора да има и ќе има, каде и да е направен пропустот, најавува Благој Бочварски, прв човек на Министерството за транспорт и врски, кое е надлежно за издавање на лиценците за меѓународен превоз, а ваква лиценца имала агенцијата „Беса транс“, чиј автобус се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија и изгореа 45 патници.

Како што објаснуваат од Министерството за Фокус, компанијата имала лиценца како правно лице, врз основа на која обезбедила и таканаречен извод од лиценца за неколку автобуси, но, истакнуваат од таму, друштвото немало ваков извод од лиценца за автобусот кој изгоре во Бугарија!

„Компанијата поседува уредна и комплетна документација како правно лице и за автобусите за кои добила извод од лиценца, што оди во пакет со сертификат за возач. Но, немала ваков извод за автобусот кој изгоре, а како автобусот возел и поминувал на граница без ваква лиценца треба да одговорат други институции“, велат од Министерството.

КАДЕ ЛЕЖИ ОДГОВОРНОСТА?

Инаку, автобусот без неопходната лиценца поминал три држави на пат кон Турција, без притоа цариниците на граничниот премин да утврдат дека границата ја минал автобус кој не смеел да биде учесник во слободен сообраќај. Ниту Државниот инспекторат за транспорт, кој има надлежност и овластувања за врши контрола на транспортерите, не успеал да го лоцира спорниот автобус.

Директорот на Државниот инспекторат за транспорт, Руфат Хусеини одговорноста ја префрла на Царинската управа, истакнувајќи дека оваа година на агенцијата и биле направени четири вонредни инспекциски надзори, при што утврдиле само непочитување на ковид протоколите, додека автобусите што ги прегледувале имале комплетна документација, лиценца, извод од лиценца, сертификат за возачи.

-Прашањето е кога е купен автобусот, дали работел цела година, колку време работел – тоа треба да го каже Царинската управа зашто таа води таква евиденција. Ако авотбусот немал извод од лиценца, Царинската управа требаше да му забрани излез од Севрна Македонија, вели Хусеини.

Царината пак соопшти дека од рано утрово секторот за професионална одговорност на Царинска управа е на Граничниот премин Деве Баир за да се изврши контрола на постапувањето на превозникот и царинските службеници, согласно надлежностите пропишани со Законот за превоз во патниот сообраќај на денот на излез од државава.

-Предмет на контрола е и постапувањето за конкретниот превозник и возило и во претходниот период на истиот граничен премин. За наодите од контролата јавноста ќе биде навремено информирана, соопшти Царинската управа.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Гостиварскиот обвинител Ислам Абази кој е избран за нов шеф на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција е непознат за пошироката јавност. Од него тешко се наоѓа фотографија, а нема ниту биографија. Обвинителите немаа прилика од него да чујат ниту детали за тоа како планира да раководи со едно од најважните обвинителства во државата, кое треба да се справи со организираниот криминал и корупција.

Добивај вести на вибер
dobivaj vesti na viber
Според информации од „А1он“ кои ги добивме од неколку обвинители со право на глас, тој немал испратено ниту програма до нив. Во фелата важи за почитуван колега и обвинител. Има учествувано во изработка на низа закони.

За него постоеја шпекулации дека е кандидат на ДУИ. Тој никогаш не се огласи со став. Потекнува од Зајас, селото од каде е и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Новиот шеф, Абази, пријавил и дека неговото семејство поседува куќа во Зајас, исто како и Ахмети.Според анкетниот лист поднесен во Државната комисија за спречување корупција, тој нема ниту куќа, ниту стан, ниту автомобил. Поседува само долгови и мотор. Од недвижнини, на име на неговите родители, има запишано стан во Кичево и куќата во селото на Ахмети. На свое име, има голф 4, кој го стекнал со купопродажба, вреден скоро пет илјади евра. Абази има и кредит oд четири илјади евра, кој го подигнал во 2009 година. Засега не е познато кога последен пат го ажурирал неговиот анкетен лист и дали има промени.

„А1он“ и вечерва се обиде да исконтактира со сега избраниот шеф, Ислам Абази. Го прашавме колку вистина има во тоа дека е кадар на ДУИ, дали се познава со Ахмети и дали остварувал средби, но и каде може да се види неговата програма доколку истата постои. Тој посочи дека изјава ќе даде утре, кога ќе допатува во Скопје.

„Во текот на утрешниот ден ќе дојдам во Скопје и ќе се договориме за изјава преку прес-службата на ЈОРСМ“, вели Абази за „А1он“, неодговарајќи на ниту едно прашање.

Инаку, Ислам Абази беше избран со 66 гласови, преку гласање на сите обвинители во Македонија. На второ место, со 64 гласови или два гласа помалку, заврши скопскиот обвинител Ермон Незири. Досегашната шефица Вилма Русковска доби петнаесетина гласови, а нејзината колшека Деса Пауновска имаше едноцифрен број на поддршка.

Кој е Ислам Абази, новиот шеф на Организиран криминал и корупција

Гостиварскиот обвинител Ислам Абази кој е избран за нов шеф на Обвинителството за...

Решивме, рече таа, дека сакаме да купуваме на глобалниот пазар заедно затоа што тоа ќе ни ја зацврсти и зголеми моќта

Итна буџетска поддршка од 80 милиони евра за С Македонија и грантови за инвестиции во енергетиката, најави фон дер Лајен од Скопје

Претседателката на ЕК најави и дека ќе ѝ се овозможи на Македонија да учествува во...

Тој нагласи дека АД ЕСМ во рок успеале да ги завршат сите обврски и подготовки, и да ги земат лиценците, со цел да можат да испорачуваат топлинска енергија.

Бектеши: Не зависиме од другите држави, снабдувањето на струја е од домашни капацитети

Министерот за економија Крешник Бектеши вели дека граѓаните ќе добиваат топлинска...