Ковачки се осврна и на моментот со спорењето на Гоце Делчев, и вели дека тој е во срцето на секој Македонец , исто како што е Ататурк за Турците...

Објавил: Катерина Крстиќ | 27 мај, 2020 10:01

Ковачки: Промената на името на униформата на АРМ и неинтонирање на химната е поразително!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вчера вечер, во гостувањето на ТВ Алфа, полковникот во АРМ, Драган Ковачки, зборува за промената на униформите на АРМ, односно открива какво е чувството на нив д ане стои името на државата. Ковачки го критикува и моментот за неинтонирање на македоснката химна за што вели дека е поразително, газење на достоинството на македонецот.

Тој доаѓа од АРМ и е со чин полковник, а претходно има поминато низ сите скалила. Учесник во повеќе мировни мисии на НАТО силите и е одликуван со ордени и заслуги за државата.

Поразително е да не интонира химната на Република Македонија, газење на достоинството на македонецот, ние сите имаме дадено заклетва дека ќе ја браниме Република Македонија, дека ќе го браниме суверенитетот и интегритетот, нејзината чест и достоинство, дали го одбранивме како воени лица , мислам дека не, тоа е моето скромно мислење, вели Ковачки.

Ковачки се осврна и на моментот со спорењето на Гоце Делчев, и вели дека тој е во срцето на секој Македонец , исто како што е Ататурк за Турците, Васил Левски за Бугарите, Скендербег за Албанците, тоа е Гоце Делчев за Македонците, некоректни се изјавите на политичарите за Делчев, нејасно е зошто се прифатило да се преговара за истото.

Ние не можеме тие работи да ги прифатиме дека се дел од некаква заедничка историја, не можеме да се откажеме од Гоце Делчев, порача Полковникот Драган Ковачки.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според него, СДСМ скоро никогаш не победувале на избори, но кога ќе ја презеле власта, рече тој, прават национални предавства.

Мицкоски за Сител: Ако случајно дојде СДСМ на власт, тогаш ќе се случи федерализација, а втор чекор целосно уништување

Генерално би издвоил три дела од програмата, ние нудиме 1000 решенија за 1000 проблеми,...

Во нашата кампања промовиравме одлична идеја и голем сон. Сонот за еднаквост, сонот за прв премиер Албанец Македонија, порача Зибери од пред Собранието на Македонија.

ЗИБЕРИ: Наскоро ќе биде избран првиот премиер Албанец.

Денес автобусот „Оствари го сонот“ пристигна и на следната станица, пред Собранието....

Сликата сегде е тажна, мачна, луѓето не се задоволни од секојдневието, не се задоволни од оваа политичка пандемија наречена СДСМ и Заев која трае веќе три години. Но, народот се исправа и сака промени, сака обнова. На 15 јули доаѓа обновата во Македонија, потенцираше Мицкоски!

Мицкоски: Раководство на СДСМ ја донесе Македонија на дното и ја претвори во хибриден режим

Огромна победа е во најава, луѓето се обединуваат околу обновата, луѓето се решени,...

За време на молкот, медиумите продолжуваат да известуваат за изборниот процес, но престануват сите облици на изборно медиумско претставување на учесниците во изборната кампања.

Од вечерва на полноќ почнува изборниот молк, ќе трае до 21 часот на 15 јули

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги известува радиодифузерите...