Еден од најважните елементи во градењето и зајакнувањето на имунитетниот систем е исхраната, а во него микроелементот без кој не можете - јодот, игра голема улога.

Објавил: Катерина Крстиќ | 29 март, 2020 19:20

КОВИД 19 УДИРА НА ИМУНИТЕТОТ: Зајакнете го со овој минерал кој треба да го внесувате секој ден!

Фото/Текст извор: ©magazin.mk извор Блиц.рс

До пред само неколку недели, ги зедовме сите совети за зачувување и подобрување на нашето здравје со резерва, но денес, со прогласување на пандемијата на коронавирусот, кога буквално целата планета е принудена да се фокусира само на него, добро време е да се фокусираме на некои добри навики и со тоа да го зајакнеме имунитетот.

Еден од најважните елементи во градењето и зајакнувањето на имунитетниот систем е исхраната, а во него микроелементот без кој не можете – јодот, игра голема улога.

Морските плодови се богати со јод

Важноста на јодот за зајакнување на имунитетот е одамна позната низ целиот свет, а докажано е дека неговата конзумација е еден од главните фактори за широко познатата долговечност на Јапонците. Јодот е минерал кој е клучен за оптимално функционирање на целиот организам.

Тоа е од суштинско значење за правилен физички и ментален раст и развој. Јодот создава нервни клетки, така што бремените жени треба да земат доволно јод. Тој е исклучително важен за функцијата на тироидната жлезда, како и за одбраната од инфекции, што е голем придонес за имунитетот. Не само тоа – јодот се смета за природен антибиотик.

Како да ги задоволиме дневните потреби за јод? Бидејќи не е произведен од страна на телото, јодот треба да се консумира секој ден. На возрасен човек му требаат 150 до 200 микрограми јод и околу 300 за бремените жени.

Покрај јодираната сол, јодот може да се најде во морска храна, особено во морската риба, и сите морски плодови, како и во алги.

Кој не е обожавател на морска храна јодот може да го конзумира и со јадење банани, брусница, малини, компири, пилешко и мисирка, лук, спанаќ и многу други, а минералната вода е одличен извор.

Изборот на храна е огромен, само обрнете внимание на количината на јод во нив. Ако уживате во морска храна и сакате да бидете во форма како Јапонците, исто така можете да ја надминете пропишаната доза, со оглед дека оваа нација троши најмногу јод по глава на жител во светот.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, е човек кој посветува многу внимание на неговата диета и на сопственото здравје.

БИДЕТЕ ЗДРАВИ КАКО ДРЕН: Откриено што појадува Новак Ѓоковиќ- сите можеме да го купиме!

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, секој ден јаде суров целер. Најдобриот...

Пациентите се во добра и стабилна здравствена состојба. Органодарителството е највисокиот чин на човекољубие и хуманост. Горд сум на ова семејство, вели Филипче!

(ФОТО)Ова е прекрасното семејство на Емилија Динева кои дадоа живот на три семејства во Македонија!

Министерот за Здравство, Венко Филипче утрово се сретна со семејството на починатата...

Бескрајно сум благодарен и горд на моите колеги за нивниот успех, на семејството на Емилија за нивната големина, човечност и хуманост и на семејството Огненовски на довербата кон нашите лекари, се заблагодари Филипче!

ФИЛИПЧЕ: Срцето на Емилија Динева чука во градите на Иван Огненовски!

Ден полн со емоции за сите. За семејството Диневи кое пред неколку дена ја загуби својата...