Висината, сумата на надоместокот не се открива бидејќи е службена тајна и се исплатува врз основа на доверливи договори потпишани со сите чија задача е преслушување на бомбите, односно нелегално снимените телефонски разговори.

Објавил: Катерина Крстиќ | 22 септември, 2019 23:09

КОД открива: Јанева земала плата од 105.000 денари плус таен надоместок, Јовевски 80 илјади денари

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Шокантни детали откива емисијата „Код“ за специјалните јавни обвинители, кои добивале надоместок поради доверливоста на нивната работа околу прислушувањето на „бомбите“.

Висината, сумата на надоместокот не се открива бидејќи е службена тајна и се исплатува врз основа на доверливи договори потпишани со сите чија задача е преслушување на бомбите, односно нелегално снимените телефонски разговори.

Извори на КОД од СЈО тврдат дека овие надоместоци се предвидени преку Законот за СЈО со член 15 во кој под опис на трошоци покрај платите се наведени и надоместоци за обвинители и стручни соработници. Исплатата се врши преку буџетска ставка за договорни услуги, а така било одобрено од Министерството за финансии уште во 2015-та во времето на министерот Ставревски, веднаш по формирањето на СЈО и пристигнувањето на бомбите во специјалното обвинителство, објаснуваат изворите на КОД.

Државниот обвинител Љубомир Јовевски во изјава за КОД рече дека не знае колкава е платата на Јанева, но дека неговата е околу 80 илјади денари со минат труд односно процентот за стаж.

Секој од СЈО кој имал пристап до телефонските разговори и до содржината на бомбите имал потпишано договор за заштита на приватните и деловните податоци кои можеле да ги слушнат при обработката на материјалите. Покрај тоа со потпис на Јанева е донесена и одлука за тие договори која е класифицирана.

Во договорите стоело дека „имаат обврска за почитување на принцип на тајност и посебна заштита на приватноста на граѓаните на РМ и на други лица, поради природата на материјалите кои се дадени во работа, а со посебен акцент на заштита на приватноста на секое лице, на неговиот личен и семеен живот.“

Целото интервју прочитајте го ТУКА.

Извор Телма.мк

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Меркел по самитот на лидерите на ЕУ во Брисел рече дека не е тајна оти за време на расправата за проширување, Франција, Холандија и Данска имале резерви кон натамошните чекори на Скопје и Тирана.

Меркел жали дека немало консензус за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало...

На лидерската средба, како што соопштија од кабинетот на претседателот, се поканети претседателот на СДСМ Зоран Заев, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, претседателот на ДУИ Али Ахмети претседателот на Алијанса за Албанците Зиадин Села, претседателот на Алтернатива Африм Гаши и претседателот на Движење Беса Билал Каса

ПЕНДАРОВСКИ ИСПРАТИ ПОРАКА ДО НАЦИЈАТА: Време е да се обединиме – претседателот закажа лидерска во недела

Лидерска средба на иницијатива на претседателот Стедво Пендаровски, на која ќе присустуваат...

Доколку биде направена таква грешка тогаш не треба да се лутиме за проблемите што ќе настанат – што ќе има џихадисти, влијанија од Русија, Турција или Кина.

БОРИСОВ: „Би се направила историска грешка ако ЕУ ги одбие Македонија и Албанија„

Република Македонија и Албанија треба веднаш да добијат датум за преговори. Би се направила...

Инаку непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на преговорите, кое ќе биде една од точките на Самитот, јавува дописникот на МИА.

Дописничката на МИА напиша: Македонските лидери да сфатат дека за Македонија нема место во ЕУ

Дописничката на државната МИА, внука на Борјан Јовановски, Тања Милевска апелира до...