Законот за употреба на јазиците објавен без потпис на претседателот Иванов повлекува одговорност кај надлежните институции ?

Објавил: Узунов Бобан | 15 јануари, 2019 10:21

Кое кривично дело е сторено со објавувањето на Законот за јазици во Службен весник ?

Фото/Текст извор: ©магазин

Со објавувањето на Законот за употреба на јазиците без потпис на претседателот Ѓорѓе Иванов направен е преседан што не се памети во државата и се воспоставува пракса со која во иднина како и во овој случај грубо ќе се крши правото и ќе се гази врз Уставот и институцијата Претседател

Со објавата на Законот за употреба на јазиците во Службен весник без потписот на Иванов сторено е кривичното дело по член 353 од Кривичниот законик-злоупотреба на службена положба и овластување.

Во членот од 75 од Уставот е предвидено е дека Претседателот на Републиката може да одлучи да не го потпише указот за прогласување на законот. Собранието повторно го разгледува законот и доколку го усвои со мнозинство гласови од вкупниот број на пратеници, претседателот на Републиката е должен да го потпише Указот.

Директорот на ЈП Службен весник Мартин Костовски треба да одговори на јавноста по која законска процедура го објавил Законот за употреба на јазиците во Службен весник без потпис од Претседателот Иванов

Во овој случај, иако претседателот е должен да го потпише указот за прогласување на законот, нема рок до кога тоа да го направи што всушност е џебно вето и правна празнина која не повлекува никаква одговорност за претседателот. Но објавувањето на закон без потпис на претседателот е повреда на Уставот и немањето на потпис од Претседателот го прави тој закон непостоечки.

Во членот 353 од Кривичниот законик предвидено е
службеното лице кое со искористување на својата службена положба или овластување, со пречекорување на границите на своето службено овластување или со неизвршување на својата службена должност ќе прибави за себе или за друг некаква корист или на друг ќе му нанесе штета, ќе се казни со затвор од шест месеци до три години.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Аеросолите се ослободуваат дури и кога едно лице без симптоми издишува, разговара или пее, според д-р Мар и повеќе од 200 други експерти, кои ги наведоа доказите во отворено писмо до Светската здравствена организација“.

Д-р Даниловски: Вирусот се пренесува и преку воздух – вака да се заштитите од вирус што лебди

Истакнатиот епидемиолог проф. Д-р Драган Данаиловски на својот Фејсбук профил се огласи...

Според протоколот за гласање најпрвин полицијата на влезната врата од гласачкото место бара гласачите да стават заштитна маска.

Симулација на безбедно гласање во пресрет на изборите на 15 јули

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска присуствуваше на симулацијата на гласачкиот...

На тоа Тачи вели дека всушност неговата изјава била извртена, односно суштината на неговата изјава била дека всушност Али Ахмети кој важи за политичар кој е подготвен на тенции, би можел да предизвика и војна доколку во Собранието нема Албански пратеници.

Тачи: Погрешно сум интерпретиран, не реков дека ќе има војна доколку нема Албанци во новата Влада

Во интервју на „Слободен печат“, лидерот на ДПА, Мендух Тачи,  ја објаснува изјавата...

Инаку денеска Комисијата за заразни болести на состанок утрово донела одлука од утре за влез во земјава да биде задолжителен ПЦР тест. Одлуката на Комисијата ја објави и министерот за здравство на фејсбук.

Филипче: Нема потреба од враќање на полицискиот час!

На денешната прес конференција министерот за здравство Венко Филипче, истакна дека...