Температурата може да варира помеѓу поединци, каде што некои членови на семејството се постојано потопло од другите.

Објавил: Сара Фемина | 26 март, 2020 14:40

Колку е нормална температура на телото?Лекарите дадоа одговор: Еве што освен вирусот може да да ја подигне!

Фото/Текст извор: © kurir.rs Foto: Porfimedia магазин.мк

Во деновите кога треската се пријавува како еден од главните симптоми на коронавирус, добро е да се знае што е нормална телесна температура.

Од 1851 година, нормалната телесна температура се смета за 37 ° C, основана од Карл Вундерлих, ‘татко на клиничка термометрија’. Сепак, германскиот лекар забележал и варијации на температурата во зависност од возраста и полот и забележал дека нормалната температура е подобро опишана како опсег.

Еве што треба да знаете за вашата температура.

Човечкото тело нема постојана температура, а во зависност од возраста, времето на денот, па дури и активностите што ги извршувате, поточно е да се опише нормалниот опсег на температурата: помеѓу 36,1 ° C и 37,2 ° C.

Температурата може да варира помеѓу поединци, каде што некои членови на семејството се постојано потопло од другите.

Температурата може да варира помеѓу поединци, каде што некои членови на семејството се постојано потопло од другите. Тоа не е секогаш лоша работа. Нормалниот опсег за огромното мнозинство на луѓе е помеѓу 36 ° C и 37 ° C.

Една студија за 2017 година објавена во британскиот медицински журнал, во која беа опфатени 35.488 лица, покажа просечна телесна температура од 36,6 ° C, нешто пониска од онаа што се наоѓаше во 1851 година.

Студијата од 2020 година откри дека просечна телесна температура со текот на времето намалена. Во просек, на секои 10 години температурата се спушта за 0,03 степени.Авторите на новата студија на Стенфорд сугерираат дека промените во телесната температура можат да бидат поврзани со подобрувања во здравјето на луѓето и животниот век, бидејќи температурата е показател за метаболичката стапка.

Експертите велат дека жените исто така може да имаат различни температури за време на месечниот менструален циклус и посочуваат многу други фактори кои можат да влијаат на температурата на дневна основа.

– Во просек, децата обично се малку потопло од возрасните, а оние над 65 години се поладни – вели Брентли.

Високата треска е еден од првите симптоми на болеста. Треска е индикатор дека вашето тело се бори против инфекција и е вообичаен одговор на многу видови на вируси и заболувања.

Вежбањето, хидратацијата и облеката исто така ќе влијаат на вашата дневна температура.
И да, времето на денот може да влијае на вашата температура.

– Нашата температура паѓа во текот на ноќта за време на спиењето и се зголемува во текот на денот. Најниската температура е околу 4 часот наутро и највисока во 17 часот – велат експертите.

Порастот на температурата се должи на зголемениот кортизол – хормон на стрес – во организмот во текот на денот. Друг фактор може да биде храна, која обично малку ја зголемува температурата по оброците.

Високата треска е еден од првите симптоми на болеста. Треска е индикатор дека вашето тело се бори против инфекција и е вообичаен одговор на многу видови на вируси и заболувања.

Честопати се поврзува со други симптоми како што се главоболка, замор, болки во телото и потење.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Регистрирани сe 111 оздравени пациент од: Куманово – 27, Гостивар – 15, Охрид – 12, Штип – 10, Прилеп – 7, Битола – 6, Скопје – 5, Кочани, Крива Паланка и Пробиштип – по 4, Кичево и Кратово – по 3, Велес, Радовиш и Берово – по 2, Тетово, Делчево, Виница, Демир Хисар и Пехчево – по 1.

227 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно...

Согласно информациите, во земјава вакцинирани се 46 проценти од полнолетната популација. А пак дури, 74% од позитивните на Ковид-19 не биле вакцинирани.

Големи гужви пред вакциналните пунктови за трета доза на вакцина

Гужви има пред повеќето вакцинални пунктови за примање на трета доза на вакцина, пренесува...

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 16.09.2021 до 04.10.2021 година.

107 нови случаи на ковид-19 – починале 19 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во...