Во гостувањето на утринската програма на РТС, професорот Владимир Вулетиќ рече дека вирусот не промени неодамна. Тој смета дека три работи се важни - држење физичко растојание, миење на рацете и не допирање на лицето со рацете.

Објавил: Катерина Крстиќ | 8 април, 2020 10:53

КОЛКУ НЕ ПРОМЕНИ ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА: Социологот Вулетиќ за тоа како коронавирусот ги промени навиките на луѓето !

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Социологот Владимир Вулетиќ вели дека стравот е активирање за промена на навиките на луѓето кои се длабоко вкоренети во борбата против коронавирусот. Не можете да очекувате да заврши кризата во една земја додека се шета наоколу, истакнува Вулетиќ.

Ширењето на вирусот корона во повеќе од 100 земји низ целиот свет веќе го смени однесувањето на луѓето – од секојдневниот живот, третманот и поздравувањето, до шопингот и меѓучовечките односи.

Сето ова може да доведе до темелни промени во светот, политички, економски и други, но и во начинот на размислување.

Во гостувањето на утринската програма на РТС, професорот Владимир Вулетиќ рече дека вирусот не промени неодамна. Тој смета дека три работи се важни – држење физичко растојание, миење на рацете и не допирање на лицето со рацете.

Честото миење на раце и одржување на високо ниво на хигена е пресудно во бобата против корона вирусот. Превенцијата во случајот со корона е најважна бидејќи лек уште не е пронајден.

Според него, ова е нешто што го слушаме и ако би можеле да се држиме до тоа, немаше да има епидемија. Вулетиќ вели дека навиките на населението се смениле, работите се смениле и стравот влијае така што пораките испратени од различни медиуми влијаат врз луѓето да се придржуваат кон мерките.

Тој истакна дека стравот е поттик за менување навики кои се длабоко вкоренети.

„За нас е природно да имаме блиски односи со другите. Социјалната одговорност е важна и стравот е пресуден во тоа што луѓето ќе одлучат да го сменат однесувањето“, рече Вулетиќ.

Тој рече дека секојдневно е во контакт со пријатели од САД, Шведска, Хрватска и други земји, а заеднички именител е дека сите држави се обидуваат да го намалат бројот на заразени лица со некои вонредни мерки.

Ова е нешто како што, вели тој, што предизвикува да се опуштат здравствените системи и болниците да го прифатат бројот на пациенти. „Прашање е која земја предлага мерки и до кој степен“, рече Вулетиќ.

Тој вели дека оваа криза ќе заврши порано или подоцна, но прашање е што ќе се случи после тоа.

„Она што е од суштинско значење е како економијата ќе се опорави од овој шок, по овој период“, вели професорот.

Зборувајќи за вонредните мерки во борбата против коронавирусот, Вулетиќ вели дека поентата на државата е да стори сé што е можно за да ги прекине контактите меѓу луѓето кои дозволуваат вирусот да се пренесува колку што е можно повеќе.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Меѓутоа, кога новинарите го прашаа дали е можно тој да биде толку неодговорен што не сторил ништо што им било препорачано на сите други заболени од коронавирус, (самоизолација, тестирање ...), Несторовиќ тврди дека не се однесувал неодговорно кон себе или кон луѓето од неговата окоКако гостин во една емисија, тој исто такапризна дека не бил во самоизолација затоашто имал премногу работа.лина.

Несторовиќ повторно шокира:Сигурен бев дека имав корона, но не бев во самоизолација!

Професорот д-р Бранимир Несторовиќ, член на кризниот персонал за борба против Ковид-19, ги...

Вирусот бил регистриран и кај тријажна медицинска сестра, која ги примала децата кои во понеделникот дошле во градинката во претшколската установа „Милка Диманиќ“ во Власотинце.

Се отворија пред два дена а денес прв случај на Ковид-19: Воспитувачка во градинка во Србија заразена од корона!

Српскиот министер за образование, Младен Чаршевиќ, рече дека има процедури кога вирусот...